צילום: חברת חשמל

תושבי ערערה בנגב מוחים על הפסקות חשמל חוזרות במשך שבועיים

שיבושים רבים באספקת החשמל בימים האחרונים ביישובים בדואיים בנגב. תושבי ערערה בנגב מחו אתמול (ב') בכניסה ליישוב על הפסקות חשמל חוזרות בשבועיים האחרונים. חברת החשמל: הסיבה היא החיבורים הפיראטיים.

מאת: בתאל אלון

בתוכנית 'בוקר טוב דרום' עסקנו הבוקר בנושא בהרחבה ושוחחנו עם איסמעיל אל עוקא, תושב ערערה בנגב, על הימים האחרונים ללא חשמל ועם אורן הלמן, סמנכ"ל שירות ורגולציה בחברת חשמל על מקור הבעיה. 

תושבי ערערה בנגב אתמול (ב') בכניסה ליישוב על הפסקות חשמל חוזרות בשבועיים האחרונים. לדבריהם, ארבע שכונות עדיין ללא חשמל. כל זה קורה בצל גל הקור העז התוקף את ישראל, ומייצר מצב בו תושבים רבים סובלים מקור, ובלילה אין תאורה בכלל.

חברת החשמל מצדה מסירה כי התקלות נובעות בגלל חיבורים פיראטים. "כפי שאיתרנו במשך שנים, בשל האיסור שחל על חיבור חשמל לבניה לא חוקית, נוצר מצב שבו רשת החשמל בערערה עמוסה בחיבורים לא מוכרים ושלא בוצעו על ידי חברת החשמל. זו למעשה רשת חשמל אלטרנטיבית לזו של חברת החשמל" נמסר בתגובתם. "במזגי אוויר קיצוניים, כשיש צריכת חשמל גבוהה מאוד, כמו בימים האלה, הרשת הזו והחיבורים האלה יוצרים עומס בלתי סביר ובלתי צפוי על רשת החשמל ובעקבותיהם אין ספור הפרעות באספקה. זו בעייה שחוזרת על עצמה, וגם תחזור בכל חורף וקיץ." מוסרת חברת החשמל.

הפתרון לבעיה הקשה הזו הוא אחד: לאפשר לחברת החשמל לחבר את כל הבתים ביישובים הללו לחשמל, רק שינוי חוק יכול לפתור את הבעיה. בלי קשר לכך, עובדי חברת החשמל עובדים מסביב לשעון, יום ולילה, ואף תוגברו בצוותים מהמרכז - במטרה לתקן את הנזקים לרשת החשמל. לצערנו, בגלל הבעייה המערכתית, התיקונים מחזיקים מעמד זמן קצר וקיימת פגיעה מהותית בתשתיות." מסבירים בחברת החשמל, ומוסיפים "צר לנו על הלקוחות שמחוברים בצורה חוקית לאספקה, אך חברת החשמל איננה חברת אכיפה ואין לנו יכולת להתמודד עם האיסור לחבר בתים, שיוצרת חיבורים פיראטיים. אנו עושים ככל שביכולתנו להחזיק את הרשת ביכולת סבירה".

25.01.2022
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.