צילום: דובר צה"ל

"ראוי שהרמטכ"ל ילך הביתה, ההתנהלות שלו מחפירה": אל"מ במיל' רונן כהן בריאיון נוקב בתוכנית 'בוקר טוב דרום'

אל"מ במיל' רונן כהן בשיח קשה מאוד על האופי בו הרמטכ"ל הרצי הלוי מתנהל

הדרגים הכי גבוהים בצבא - ראש אמ"ן חליוה והרמטכ"ל הרצי הלוי ממנים מקורבים שלהם

"מסתבר שיש פער עצום בין המילה 'אחריות' בין לצאת ולומר קבל עם ועדה 'אני אחראי' לבין המימוש של המילה הזאת והערכים של צה"ל ולצערנו הרב העניין ממשיך, הן מצד הרמטכ"ל והן מצדי קציני המטה הכללי, כאילו שלא קרה מעולם השביעי באוקטובר זה פשוט מצער".

אתה כתבת לפני שבועיים שהם צריכים לשים את המפתחות וללכת הביתה, אם הם ילכו מי ינהל את המלחמה עכשיו?

"הלוואי והם היו מנהלים אותה אבל הם לא, יש פער עצום בין הצבא למטה לבין הניהול שלו, והיום זה נכון גם למפקדי האוגדות ואני מדבר גם על סדיר וגם על מילואים ובוודאי ובוודאי לכל המפקדים תחתם בסדיור ובמילואים שרואים בדרך אחרת לגמרי את הצורך שלנו לפעול בעזה לנצח ולהכריע, וגם כמובן להתחיל את המלחמה בלבנון, בשונה מהרמטכ"ל שחותר כל הזמן לעסקה בכל מחיר לא משנה איזה מחיר, העיקר לסיים את הלחימה בעזה וכתוצאה מכך גם את הלחימה בלבנון. זה רמטכ"ל שלא מבין שהוא צריך להילחם ולממש את החלטות הממשלה, הוא לא מציע שום דבר שונה ממה שהוא כבר עושה מינואר בעזה, ראוי שהוא ילך בלי קשר לשביעי באוקטובר, ההתנהלות שלו מחפירה".

מכל ההצהרות שלו עד כה, איך אתה בדיוק מתרשם שהוא לא רוצה להילחם? למה אתה מבין את זה שונה?

"ראשית חשוב לומר ואני אומר את זה בכל הזדמנות, ההשגים הטקטיים של צה"ל בעזה הם מופלאים ועוד ילמדו אותם לאורך שנים בבתי ספר הכי טובים ללוחמה. עם כל הכבוד, הרמטכ"ל הוא לא זה שהיה שותף לתוכנית שנבנתה לעזה, הוא לא זה שחתר למגע, מבחינתו היה לעשות סבב כמו הקודם וזה בסדר גמור. כשהתחיל התמרון בינואר ועצר אותו, הוא שחרר את צבא המילואים, הוציא את האוגדות ומאז אנחנו פועלים בצורה חלשה ולא מנצחת. הוא רצה ללכת לעסקה לפני שהוא השיג הכרעה ושליטה ועכשיו הוא מגלגל את האחריות לממשלה, מעולם רמטכ"לי צה"ל מאז קום המדינה לא נהגו בצורה כזאת. הוא פשוט רמטכ"ל יוצא דופן בכל קנה מידה".

האם אמ"ן יצא מאותה קונספציה שהובילה אותנו אל השביעי באוקטובר או שהם באותה התפיסה?

"לא השתנה ולא ישתנה, הצבא הוא ספינה ענקית ואנחנו מדברים על 30 או 40 שנה שהספינה קיבלה את התפנית לאיפה שהיא נמצאת היום, מבחינת הכל. היום אין לי ספק שבשביל שהספינה הזאת רק תתחיל לזוז וזה יקח המון זמן - על מנת לעקור את התרבות הקלוקלת הזאת צריך להצמיח ולשים מישהו מבחוץ מהדור של פעם, אחד שיודע מה זה מלחמה ובעיקר רוצה להכריע ולנצח מבלי להתעסק בפוליטיקה כל דקה".

26.06.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.