צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

מועצת ירוחם מתייבשת: גל התפטרויות לאחר כניסתה של ראשת המועצה החדשה

ראשי אגפים במועצה ו-17 עובדות סוציאליות עזבו את תפקידם בחודשים האחרונים. מראשת המועצה נילי אהרון, טרם נמסרה תגובה

מאת: דביר ידעי

המועצה המקומית בירוחם נחשבת למועצה קטנה אשר מונה פחות מ-12,000 תושבים. בבחירות האחרונות שהתקיימו במועצה ב-27.2.2024 נבחרה עו"ד נילי אהרון, תושבת המועצה אשר התמודדה גם בבחירות הקודמות אלא שהפעם הצליחה להביס את ראשת העיר הקודמת, טל אוחנה.

מועצת ירוחם. מצוקה אמיתית. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

לאחר כ-4 חודשים מאז כניסתה לתפקיד נראה כי אהרון הצליחה להכניס את המועצה למשבר אמון מול עובדיה. דפוס התנהגות מצד ראשת המועצה, נילי אהרון שחוזר על עצמו עם כל עובדי המועצה איתם שוחחנו מתואר בצורה שלילית מאד. גורם במועצה האשים את אהרון ב"אופן התנהלות דיקטטורי ,כוחני ואלים שבא לידי ביטוי בהרמת קול ופקודות". עוד הוסיף, "במערכת הבחירות של ירוחם הקמפיין של אהרון היה 'מתאחדים ומתחברים', והתחושה שהיא באה לערוף הרבה מאד ראשים".

הדבר החל בגל התפטרות של כמה ראשי מחלקות בעיר. מנהל המתנ"ס בעיר ירוחם יובל לביא כתב פוסט לפני חודש, על ההחלטה שלו להתפטר מתפקידו לאחר ארבע שנים וחצי של עשייה. "אני עוזב ורבים שואלים אותי מדוע. לא ארחיב בפרטים רק אומר שלאחר ארבעה וחצי חודשי לחימה בעזה, חזרתי על מנת להמשיך לעשות טוב, לקדם תהליכים, ולעבוד עם אנשים שרוצים ביחד לקדם ולהוביל. ראש המועצה הנבחרת אמרה לי בצורה ברורה שהיא לא רוצה אותי בתפקיד ושאם השאר היא תייבש את המתנ"ס, תעביר חלק ממחלקות המתנ"ס למועצה ותייתר את המתנ"ס מעשייה משמעותית."

לביא הוא לא היחיד, מצטרף אליו מוטי דהן גזבר המועצה בירוחם ב-19 שנים האחרונות שהחליט להתפטר. כך הוא כתב במכתב ששלח אל חברי המועצה: "בתפקידי כגזבר למדתי כי המפתח להצלחה הוא יצירת שותפויות, תכנון טוב ומוקפד, ניהול מקצועי רציף ומבוקר. אני מאחל הצלחה רבה לכל חברי המועצה החדשים והוותיקים וכן לראש המועצה הנכנסת". בנוסף אליהם היו עוד משברים מול עמותות ומחלקות נוספות מצד ראש המועצה.

הסיפור המורכב נמצא בייחוד במחלקת הרווחה של המועצה. עם כניסת ראש העיר לתפקיד ועד עכשיו הגישו את מכתב ההתפטרות שלהם גם מנהלת הרווחה במועצה, תהילה רובינס שנחשבת לאחת ממנהלות אגף הרווחה הטובות באזור, ועתידה להתפטר בקרוב. מקורביה של רובינס סיפרו: "היא חוותה איומים על חייה. התקשרו אליה ואיימו שאם היא לא תתפטר היא תיפגע". בנוסף אליה הגישו את התפטרותן כ-17 עובדות סוציאליות של המחלקה מתוך 21. המשמעות היא פגיעה קשה במחלקת הרווחה של המועצה.

במשבר זה מעורבים איגוד העו"סיות הארצי שניסה לתווך בין הצדדים ובנוסף משרד הרווחה שמנסה לעזור לשקם את המחלקה וממנו נמסר: "המשרד מחויב להמשך הענקת שירותי רווחה לתושבי ירוחם באופן תקין ופועל על מנת לסייע לעירייה לצלוח את המשבר אליו נקלעה בגיוס כוח אדם מקצועי והתגייסות של גורמי המקצוע במחוז למתן מענה לתושבים. עד להתייצבות המצב הנחה מחוז דרום במשרד את המחלקה לשירותים חברתיים לתעדף את המשימות בהתאם לדחיפות על מנת לוודא שמקרי חירום ימשיכו להיות מטופלים באופן מידי".

מאיגוד העובדות הסוציאליות דואגים מאד מהמצב בו נקלעה המועצה: "איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים צופה בדאגה בשקיעתה של מחלקת רווחה מהמפוארות והמוצלחות בארץ.
במחלקה היו עו"ס מסורות ומנהלת מצטיינת. לצערנו, עקב התנהלות יו"ר המועצה, התעמרות קשה בעובדות המחלקה ובמנהלת והתערבות בעניינים מקצועיים ואתיים, נאלצו העו"ס כמעט כולן להגיש מכתבי התפטרות. באווירה כ"כ קשה שנוצרה בשילוב עם המחסור הכללי בעו"ס בישראל- אני בספק גדול כי יהיו "קופצים" על המציאה של עבודה בירוחם תחת יו"ר המועצה הנוכחית. העו"ס המצוינות שעוזבות את ירוחם ימצאו עבודה בלי שום בעיה. החלק המדאיג יותר והכואב הוא תושבי ירוחם שנותרים ללא שירותי רווחה וכל זאת בגלל היעדר מנהיגות ראויה למועצה. מדובר בטרגדיה אמיתית".

רק לאחרונה המועצה יצאה בחיפוש אחר מילוי משרות של עובדות סוציאליות במועצה לאחר שראש המועצה ניסתה לחזר אחרי העובדות הסוציאליות שימשכו את התפטרותן, אך ללא הועיל. גורם במועצה מעריך: "עם המשבר שנילי הביאה אותנו, אני לא רואה איך היא ממשיכה בתפקיד שלה יותר משנה ואף לפני כן, אני לא רואה איך היא מצליחה להעביר תקציב".

מראשת המועצה נילי אהרון, טרם נמסרה תגובה.

24.06.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.