צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

"אם אתה לא מעביר אותי, אני אהרוג אותך": בוחני הטסטים בערד חוששים מאלימות של התלמידים ומורי הנהיגה

הבוחנים שהחליטו להשהות את המבחנים למשך שעה פנו למשרד התחבורה שהגיב: "אנחנו רואים זאת בחומרה רבה ומטפלים בתלונות שמתקבלות"

מאת: דביר ידעי

בוחני הטסטים של ערד חוו איומים בתקופה האחרונה מצד התלמידים שניגשים למבחן התעבורה וגם מצד מורי הנהיגה והם לא מוכנים שהמקרים יחזרו על עצמם. הבוחנים דורשים לקבל גיבוי ממשרד התחבורה ומבקשים מהמשטרה להתערב בתלונות שהיא מקבלת.

מבחני נהיגה. צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90 

שי דמרי, בוחן טסטים ויו"ר ועד העובדים של בוחני הטסטים מתל אביב ועד אילת, סיפר לרדיו דרום: "יש השתלחות מאוד גדולה בבוחני הטסטים, הן מצד תלמידים והן מצד מורי נהיגה". הדבר כל כך חמור עד שהחליטו אתמול בערד להשהות את המבחנים למשך שעה מתוך רצון להעביר מסר ברור שהמקרים שבהם "בוחני הנהיגה מרגישים סכנה לחייהם לא יוכלו להמשיך".

אחד הבוחנים נאלץ להתלונן במשטרה על אירוע שהתרחש השבוע: "במהלך המבחן הייתה התערבות בשל אי ציות לתמרור עצור. הנבחן עצר את הרכב בצומת והתחיל לצעוק ולאיים שאם אני לא אעביר אותו את הטסט, הוא ינקוט כלפיי באלימות. ניסיתי להרגיע אותו ולא הצלחתי, הוא המשיך לאיים עליי שהוא יבוא אליי לבית ויהרוג אותי. הוא אמר שאם אני אתלונן עליו במשטרה, הוא יהרוג אותי אחרי זה".

דמרי, שמשמש כאמור גם בוחן טסטים בעצמו, אמר: "המורים שלא מחבבים את בוחני הטסטים מעבירים את זה הלאה לתלמידים וזה משפיע. אנחנו דורשים את הדבר הכי בסיסי - לעשות את העבודה שלנו בלי להרגיש סכנה לחיים שלנו. "לא יכול להיות שתלמיד שאיים על בוחן מורחק מאפשרות לבצע טסט משום שאיים על מורה ואחרי שבוע הוא חוזר לאותו המורה באישור משרד התחבורה והמשטרה בטענה שהוא ביקש סליחה".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "משרד התחבורה והבטיחות בדרכים רואה בחומרה רבה כל מקרה אלימות פיזי או מילולי כנגד בוחני אגף הרישוי ופועל בשיתוף כל הגורמים הרלוונטיים במטרה למנוע כל גילוי אלימות של תלמידי נהיגה כלפי הבוחנים. לא מדובר בתופעה, אלא במקרים בודדים שהגיעו לידי משרד התחבורה ומטופלים במלוא החומרה על ידי אגף הרישוי במשרד, תוך נקיטת סנקציות חריפות כנגד תלמידי נהיגה שהשמיעו איומים על בוחני נהיגה. במקרים בהם השמיעו תלמידים איומים על הבוחנים נמנעה מהם הזכות לגשת לבחינות נהיגה לתקופה ארוכה, ובכל מקרה של תקיפה פיזית מוגשת תלונה במשטרה על פגיעה בעובד ציבור כמתחייב מהנהלים".

24.06.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.