מדוע התאהבות הולכת ודועכת עם הזמן? סיוון קנטי אביטן בראיון ל-"באים בטוב"

למה אנחנו מפסיקים להתרגש? מדוע זה קורה רק בהתחלה? ואיך אפשר לשמר את הזוגיות? סיוון קנטי אביטן עם התשובות

מדוע ההתאהבות הולכת ודועכת עם הזמן?

"אהבה והתאהבות הם שני דברים שונים, יש שלבים ביולוגים שאנחנו עוברים, הכל מתחיל מהתרגשות ומפרפרים בבטן ואז עם הזמן מגיעה השיגרה והלחץ. זה משהו שקורה באופן טבעי, אנשים חושבים שהם הגיעו לחתונה וזהו, אבל הם צריכים להבין שזאת רק ההתחלה ויש פה עבודה אפילו יותר קשה לשמר את הזוגיות. שלוש סיבות עיקריות לכך שאנשים מפסיקים לאהוב הם: שהשותף שלנו לחיים מרגיש שהפסקנו לראות אותו ואת הרגשות שלו ולסיכום הפך ל-"מובן מאליו". לפעמים מפסיקים להראות חיבה וחושבים יותר על עצמנו, מפסיקים להחמיא ויותר גרוע אנחנו מפסיקים להתחשב זה בזה, צריך להבין שבזוגיות אנחנו צריכים לתת מעצמנו, יש לנו נטיה שבהתחלה זה "ביחד" ואז פתאום כל אחד מחפש את המקום שלו במערכת, המטרה היא לתת מעצמנו וגם להבין שבן הזוג שלנו פשוט יכול לקום וללכת וזה קורה היום הרבה לצערי. הסיבה השניה היא מחשבות שליליות, אנחנו נוטים לחשוב מחשבות שליליות על בן הזוג וזה קורה שיש פגיעות ביחסים, בגלל שאנחנו כל כך מצפים מבן הזוג וכל כך נחשפים אליו, לפעמים זה נשבר בגלל ביקורתיות או מרגישים שיפוטיות".

ביקורתיות זה משהו שמאפיין קצת את הדור שלנו לא?

"מאוד מאפיין, הדור שלנו חושב שכל אחד צריך להיות כמונו, ומה שאנחנו מצפים מעצמנו זה מה שאנחנו מצפים מאחרים וזאת תפיסה שגויה כי כולנו שונים מאוד אחד מהשני בתכלית שלנו ולכן זה לא יקרה. הסיבה השלישית היא חוסר התאמה, לפי מחקרים, כשיש לנו תחומי עניין דומים וערכים דומים אז למעשה יש סיפוק גדול יותר בזוגיות ולמערכת יחסים יש חוסן, כי ברגע שההתרגשות מתפוגגת והמשיכה עם הזמן יורדת, אז יש לנו את הדברים המשותפים שלנו ביחד והחברות מתעצמת יותר. אם אין לנו את זה וזה קורה הרבה, אז פתאום אנחנו מרגישים שאין לנו כלום".

מעניין למה הטבע עשה את הצניחה ההורמונלית הזאת?

"פעם המטרה של האבולוציה הייתה רק להתרבות, האדם התפתח למטרה הזאת בעיקר, היום אנחנו כבר מחפשים יותר חבר טוב או חברה טובה, מישהו לבנות איתו חיים שלמים ולבלות איתו".

אולי צריך להתבגר ולהבין שלא יהיה לנצח את כל ה-"היי" הזה לאורך כל הקשר וצריך לחפש על מה לבנות את הקשר

"נכון, לכן אני תמיד אומרת לכולם שהדבר הכי חשוב בזוגיות זה החברות וגם גמישות מחשבתית והתנהגותית - לצאת מאזור הנוחות ולנסות דברים אחרים שבן הזוג שלי אוהב, גם אם אין לנו תחומי עניין משותפים, אפשר למצוא תחביבים משותפים. לסיכום, העצה הכי טובה היא להבין שאין בן זוג אידיאלי, אי אפשר ליצור אותו, לא לקחת אותו כמובן מאליו ולהתרכז בדברים הטובים".

16.06.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.