צילום: באדיבות השיטור העירוני

הגיבורים הגדולים של המלחמה בשדרות: "אנשי השיטור העירוני שלטו במרחב ועזרו לצבא לחסל את המחבלים"

בזמן שכולם דיברו על הקרבות שניהלו השוטרים ואנשי הצבא, הייתה גם תרומה נוספת ומכרעת לא פחות של האנשים במדים: "המלחמה על שדרות לא הייתה רק בתחנת המשטרה"

מאת: דביר ידעי

נוסף למלחמה הגדולה על תחנת המשטרה בשדרות שניהלו השוטרים, היו עוד זירות קרב רבות ברחבי העיר. העיר ספגה יותר מ-70 הרוגים במלחמה על קיומה. אנשי השיטור העירוני, שתרומתם הגדולה הכריעה במלחמה, מספרים בראיון לרדיו דרום על הימים הקשים.

שי סמדג'ה, סגן מנהל השיטור העירוני, מתדרך את כוחות הצבא ב-7.10.

הקונוטציה הראשונה שעולה כשמדברים על "המלחמה בשדרות" או על "הקרב על תחנת המשטרה" בעיר היא על הלוחמה הקשה מאוד שניהלו שם השוטרים. אלא שממש בשקט, מצטנעים להם אותם גיבורים, שאילולא הם המצב בעיר שדרות היה קשה הרבה יותר.

בשדרות עד 7.10 היו כמה מוקדי אכיפה שאחראיים על הסדר והביטחון - כיתת הכוננות שנמצאת תחת משרד הביטחון, המשטרה שנמצאת תחת המשרד לביטחון לאומי ואותם גיבורים אלמונים שלא זכו לקרדיט הראוי ביחס לתרומתם לכל מה שקורה בעיר, ואלו הם אנשי השיטור העירוני שנמצאים באחריותה של העירייה.

היתרון הגדול של אנשי השיטור העירוני הוא ביכולת שלהם ובהיכרות המשמעותית שלהם עם תושבי שדרות ומפת העיר בכלל.

טל מחי, מנהל השיטור העירוני, מספר בכאב על מה שקרה בעיר בבוקר שמחת תורה: "איבדנו את אחד השוטרים הטובים שלנו, דניס בלינקי ז"ל. קשה לי לדבר על מה שקרה שם. כשאני חוזר כל הזמן על מה שהיה שם, אני מרגיש שאני לא מצליח להתרפא ולצאת מאותם האירועים".

חברי השיטור העירוני. "המלחמה לא הייתה רק בתחנת המשטרה"

במצב הנוכחי, שבו תחנת המשטרה לא נמצאת בעיר, עוד יותר מורגשת התרומה של השיטור העירוני. "לפני כמה ימים היה אירוע מצער של אימא ששכחה את הבת הקטנה שלה באוטו, ולאחר מכן הילדה נפטרה. אנחנו הגענו ראשונים לאירוע, וככה זה כמעט בכל אירוע שקורה בעיר", מספר מחי.

ההצלחה הגדולה ביותר של השיטור העירוני היא בהחלטה הדרמטית בבוקר הטבח לצוות לסגן אלוף שהיה אחראי על הלחימה בשדרות "שדכן", כלומר שוטר מהשיטור העירוני שמכיר את העיר טוב ויוכל לעזור להוביל את הצבא למקומות שבהם יש אירועים מיוחדים.

השדכן היה שי סמדג'ה, סגן המנהל של השיטור העירוני, שנלחם לצד מח"ט בא"ח צנחנים, דור מנשאוף. "אני עובד על שלושה גלים, גל צבאי, גל עירוני וגל משטרתי", כך משתף סמדג'ה, שהיה לוחם בעברו, ומוסיף: "ההיתקלות שמדברים עליה ב-7.10 לא הייתה רק ביום הזה היא קרתה גם ב-10.10, כשחוליית מחבלים הפתיעה אותנו כשיצאנו לסריקה בין מכללת ספיר לשדרות".

מנשאוף מוסיף: "התרומה של השיטור העירוני הייתה אדירה והם אלה ששלטו בעיר עד שהצבא הגיע ומהרגע שהצבא הגיע הם עזרו לנו לתמרן ולחסל את המחבלים בכל המרחב".

לסמדג'ה חשוב להבהיר: "המלחמה על שדרות לא הייתה רק בתחנת המשטרה. כל הסיפור במשטרה הוא המוכר, אבל היו עוד המון מוקדי לחימה ברחבי העיר. אנחנו מדברים על כ-70 נרצחים והרוגים מהצד שלנו בזמן שחדרו לעיר כ-60 מחבלים".

17.06.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.