פרופ' אל"מ (במיל) גבי סיבוני I צילום: חן גלילי

"גם אם תעבור לחיות במערה, לא יהיה לך ביטחון": אל"ם במיל' גבי סיבוני בריאיון נוקב לבוקר טוב דרום

אל"ם במיל' גבי סיבוני בראיון

"לחמאס יש את היכולת לשקם את היכולות שלהם, וצריך להבין שהנתיב לשיקום היכולות הצבאיות שלהם עובר דרך השליטה האזרחית, אנחנו לא סיימנו לטפל בשתי המטרות הראשונות של המלחמה הזאת והן השמדת היכולות הצבאיות והיכולות השלטוניות של חמאס וזה העניין המרכזי. צריך להבין שחלק מהיכולות האזרחיות של חמאס, כל הדברים שלא נראים לנו קשורים כמו משטרות, חלוקת אוכל וכו', יש להם קשר ישיר לשיקום הצבאי של חמאס ולכן אנחנו מוכרחים לפגוע ביכולות האזרחיות וגם למנוע את הפעילות של חמאס שם, ולכן אני לא רואה אף דרך אחרת חוץ משליטה מלאה של צה"ל על המערכת האזרחית בעזה - ממשל צבאי".

שר הביטחון אומר שדבר כזה יצריך כוחות מיוחדים ולעשות 4 שנים צבא

"למה לא 10 שנים?, לא צריך להיות ממשל צבאי שמספק מערכת חינוך משוכללת ותקשורת לאינטרנט וכו'. עזה עכשיו היא מרחב לחימה, במרחב לחימה צה"ל מחוייה לספר רק מענה הומניטרי בסיסי ולא יותר, את זה לא צריכים לעשות עם מיליון אוגדות  ולא עם 100 שנות שירות של חיילינו, אני רק רוצה להזכיר לכולם שאחרי מלחמת ששת הימים, מדינה קטנה עם 2 וחצי מיליון תושבים הטילה ממשל צבאי על רמת הגולן, יהודה ושומרון, חצי האי סיני ורצועת עזה, זה חלק בסיסי מהמעשה הצבאי".

אז איך אתה מתייחס לדברים של שר הביטחון?

"אכן, אבל הוא לא לבד יש עוד המון גורמים רבים במערכת הביטחון והם שוגים בעייני, הם לא מבינים שאין ברירה, אין אופציה אחרת, אפילו הרמטכ"ל האמריקאי ביקר אתמול את הפעולה של צה"ל ואמר שלא מספיק רק לטהר את השטח אלא גם לייצב אותו".

מה המשמעות המעשית לממשל צבאי?

"המשמעות היא לקחת ליידנו את כל הסיפור של הסיוע ההומניטרי, אנחנו חייבים להישאר בעזה, אם צה"ל לא ישאר בעזה לא יהיה לך ביטחון. הסיפור המרכזי הוא השתלטות של חמאס על חלוקת האוכל, אירגון הטרור הזה לוקח את הסיוע ההומניטרי אליו וככה הוא משתלט על האוכלוסיה וגם מוכר לאוכלוסייה את המזון במחירים מופקעים".

קיימת הערכה שיש תחתם עוד אלפי רקטות?

"אני לא חושב שיש להם עוד אלפי רקטות, זה בסוף מאגר שיגמר, אני לא יודע אם הם מסוגלים, אולי ברפיח יכולת היצור שלהם מאוד קטנה. בכל מקרה, הנתיב ההכרחי לגדיעת היכולת הצבאית של חמאס עובר דרך השתלטות על ציר פילדלפי וגדיעת כל מערכת המעברים במוטרפת שהייתה שם לאורך שנים, אסור לסמוך על המצרים, חייב לשבת על הציר הפילדלפי ולעשות חסימה על כל המערכת התת קרקעית, אנחנו צריכים לתת ביטחון למדינת ישראל בכל מחיר, מי שחושב שיהיה לו כאן ביטחון במאה אחוז מבלי לשלם מחיר יקר כנראה שהוא לא חי במדינת ישראל, גם בחו"ל אין ביטחון אם אתה ישראלי, אין שום מקום, גם אם תעבור למערה, גם שם לא תמצא ביטחון כל עוד אתה ישראלי".

לקראת סיום כמה מילים על החטופים?

"החטופים יחזרו רק בעזרת לחץ צבאי, זה מה שקרה בעבר וככה גם יקרה היום. ראית את האמריקאים מנסים כל הזמן דרך פטנטים מיותרים וכתוצאה מזה הם כפו על ישראל לעצור את הלחימה לחודשים ארוכים, זה בסופו של דבר פגע בחטופים, למעשה האמריקאים בעצמם במו ידיהם פגעו, כל ההתנהלות שלהם פוגעת, זה שהפסקנו ללחוץ על החמאס ועל קטאר - זה באדיבות האמריקאים, לכן אנחנו מוכרחכים להפעיל לחץ על חמאס כל הזמן, זאת הדרך היחידה. מי שניסה להפריד בין שתי המטרות שהם החזרת החטופים והשמדת חמאס מוצא שזה לא עובד, שניהם הולכים ביחד ורק דרך לחץ צבאי נצליח במשימה הזאת, כמה שיותר יותר טוב".

21.05.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.