לא משאירים אותם לבד: הארגון שנותן כתף לנפגעי מלחמה ולמתמודדי פוסט טראומה

יערית שושן מייסדת ארגון SOS ויאיר שלו לוחם ותיק ומנטור בפרויקט בריאיון פתוח וגלוי לב על נושא הפוסט טראומה בתוכנית תשע - המגזין של רדיו דרום

יערית: "המיזם הזה נוצר לאחר השביעי באוקטובר, לוחמים ולוחמות שמתמודדים עם פוסט טראומה והלם קרב מתגייסם לפרויקט הזה במטרה להעלות את זה לשיח היומיומי, לעשות מעגלי שיח ולהיות מנטורים למילואימניקים שכרגע נמצאים בשדה הקרב. המטרה הגדולה היא להגיע לכמה שיותר שיח בנושא, מילואימניקים לשעבר שבמשך שנים מתמודדים עם פוסט טראומה ידעו לדבר הכי טוב עם אנשים שחווים את זה לראשונה רק עכשיו, יותק קל להם לפתוח ולדבר על זה עם מישהו שכבר מתמודד עם זה במשך שנים. הרבה יותר קל להם לדבר איתם מאשר עם אבא, אמא או החברה".

אנשים עם פוסט טראומה מתהלכים בינינו ולא תמיד יש להם פגיעה פיזית, העניין הוא תמיד יותר נפשי, האם אנשים מצליחים בכלל להבין את המשמעות של לחיות עם פוסט טראומה?

יאיר: "אני סובל בעצמי מאירועי פוסט טראומה מלבנון בין 1996 לבין 1999, נאלצתי לקחת קצין ישראלי שנהרג בקרב במו ידי ולסחוב אותו לתוך מכונית מרצדס חזרה לארץ בגלל שאי אפשר היה להחזיר אותו בכלי טיס. אירועי פוסט טראומה אלו אירועים שאנחנו חווים ביום יום, אני לא חושב שעבר יום אחד מבלי שהייתי צריך להתמודד עם זה פיזית או נפשית, עם השנים אתה לומד להתמודד עם זה ולהבין את זה". מה שקרה עם הסיפור של איציק סעידיאן זה אירוע מכונן לדעתי, הסיפור הקשה שלו בעצם פתח את הנושא ושם אותו בחזית ההסברה, מתוך הזעקה שאנשים צריכים לדעת מה אנחנו עוברים. וכן, אחרי השביעי באוקטובר אני חושב שיותר ויותר אנשים מתחילים להכיר יותר ולדעת מה זה פוסט טראומה, זה לא אירוע משמח אבל זה אירוע חשוב מאוד. מאוד שמחתי להצטרף לפרויקט הזה,לדעת שאני יכול לתת קצת מהידע שלי עם הדבר הזה ואיך להתמודד עם זה ואני אשמח להיות חלק מהמפגשים וההרצאות ולתת קצת ממה שאני עברתי".

זיו שילון ואיציק סעידיאן. צילום: עידו איז'ק

נשמח אם תוכלו להרחיב קצת יותר על הפרויקט

יערית: "הפרויקט התחיל לפני חמש שנים, עוד לפני שהייתה מודעות לנושא כמו היום. פתחנו תערוכת צילומים וצילמנו עשרות מתמודדי פוסט טראומה יחד עם אנשים מפורסמים שגם התמודדו עם פוסט טראומה בעצמם, בעקבות המקרה של איציק סעידיאן והזעקה הגדולה שהרימה איתו את הדבר הזה לכותרות, כמה הרפורמה והיא הביאה איתה את המסלול הירוק שבעצם כל נושא הועדות לקח להם כמה שנים טובות עד להכרה, היום ההכרה היא טובה הרבה יותר. עדיין זה לא מספיק לדעתי, מאוד קשה להגיע לוועדות ויש פרוצדורה מכל מיני סיבות, כולל העומס, אחרי השביעי באוקטובר זה הגיע לצערנו לשיאים חדשים. כל המיזם הזה נוצר כדי לשים את נושא השיח על סדר היום ולפתוח את הפצעים האלה, לתת להם יד ולהיות להם לכתף, הלוחמים והלוחמות שלנו מעל הכל".

19.05.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.