צילום פרטי

מצטיין הנשיא שיצא להילחם עם סכין ב-7 באוקטובר ונפצע קשה בעזה: "אני מחכה כבר להגיע למילואים אחרי שאחלים"

סמ"ר רון דוד וקנין שזכה לכבוד מנשיא המדינה בראיון מיוחד ל"רדיו דרום" על הלחימה האינטנסיבית ותהליך השיקום ב"עדי נגב-נחלת ערן"

מאת: דביר ידעי

סמ"ר רון דוד וקנין, מצטיין הנשיא של חטיבת הצנחנים שיתף את רדיו דרום בכל הדברים שעבר ב–8 חודשים האחרונים מהטבח הנורא דרך עזה ועד השיקום ב"עדי נגב נחלת ערן".

רון וקנין. יצא להילחם עם סכין. צילום: פרטי

וקנין מספר מאיפה הכל התחיל: "אני יוצא עם חברים למסיבה בנובה בשעה 5:00 בבוקר. עוד לפני שהספקנו ליהנות אנחנו שומעים אזעקות, המוזיקה מפסיקה ואנחנו מבינים שנגמר האירוע. בשלב זה אנחנו מקבלים המון פצמ"רים".

בשלב זה וקנין חוזר חזרה ומציל כמה מחבריו בזמן הנסיעה כשהוא למעשה נמלט מטנדר שנמצאים עליו מחבלים ויוצר שביל גישה חדש, שאפשר לעוד אנשים לברוח בביטחה. משם וקנין מגיע אל ביתו שנמצא במושב "מסלול" שבנגב.

בבית, הוא מבין שיש התרעות של חדירת מחבלים במושב, ולמרות שהוא היה ללא נשק הוא מחליט לצאת ולהילחם. "אני יוצא עם סכין, ולאחר ההבנה שאין כאן מחבלים חזרנו אני והשכן מדובדבן חזרה לרעים והצלחנו להציל עוד כמה אנשים מהמסיבה".

רון וקנין. רוצה לחזור למילואים. צילום פרטי

משם, הם ממשיכים לשדרות להילחם שם. לאחר שכל זה קורה, וקנין חובר ליחידה שלו ונכנס חזרה עם כל הצוות לרצועת עזה למעלה מ-100 ימים.

במהלך המלחמה האינטנסיבית, וקנין והצוות שלו נפצעים כשהוא מוגדר במצב "קשה" בעקבות הפעלה של מטען שהיה בסמוך אליהם. "לאחר טיפול בבית החולים בשערי צדק, אני מגיע לעדי נגב נחלת ערן לשיקום. אני כאן כבר חודשיים וממש טוב לי כאן".

וקנין זכה שהמושב בו הוא מתגורר במועצה האזורית מרחבים, נמצא ממש סמוך למקום השיקום מה שהופך את חווית השיקום לאווירה ביתית.

רון וקנין וד"ר שילה קרמר. צילום: באדיבות עדי נגב

"זה נס מטורף ממש" כך סיפר ד"ר שילה קרמר, מנהל מחלקת שיקום אורתופדי ב"עדי נגב נחלת ערן", "מה שהופך את המקום כאן לכל כך טוב ביכולות לשקם חיילים זה המרחבים היפים שנמצאים מחוץ לחדר ומצד שני רמת המכשור המתקדמת. למעשה שני הדברים האלו יוצרים את השילוב של 'נפש בריאה בגוף בריא' וזה מה שרון שיתף שהוא הרגיש כשהוא הגיע לכאן".

לסיום הפגישה רון אמר ללא כל צל של ספק. "אני מחכה כבר להגיע למילואים אחרי שאחלים. המחשבה שאני אשאר בבית בזמן שחבריי נלחמים איננה מתקבלת על הדעת", סיכם.

16.05.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.