צילומים: חיים גולדברג, יונתן זינדל / פלאש 90

פרויקט מיוחד של רדיו דרום עם חברי הכנסת: טלי גוטליב ולימור סון הר מלך בראיון על הנושאים הבוערים במדינה

טלי גוטליב (ליכוד) ולימור סון הר מלך (עוצמה יהודית) בשיחה על המתקפה האיראנית, ארצות הברית ובנימין אחימאיר ז"ל

מאת: דביר ידעי

פרויקט חדש של רדיו דרום: שאלות זהות לשני חברי כנסת על העניינים הבוערים שעל סדר היום בישראל. מתחילים עם טלי גוטליב מהליכוד ולימור סן הר מלך מעוצמה יהודית. המתקפה האיראנית, הפזילה לארצות הברית והרצח של בנימין אחימאיר.

מה לדעתך ישראל צריכה לעשות בעקבות המתקפה האיראנית?

גוטליב: "לאומה היהודית במדינת ישראל אין זכות קיום בלי תשדורת של עוצמה ובלי אלמנט הרתעה אדיר. ממקום בו באה עלינו תופת בלתי נתפסת עת פרצו את גבולות ישראל 3000 מחבלים, רצחו וטבחו בנו, התעללו ואנסו את בנינו ובנותינו וחטפו את אחינו ואחיותינו, איבדנו לגמרי את אפקט ההרתעה שייחסו לנו אויבינו. חיילנו ולוחמינו השיבו אש, פגעו קשות באויב והשיבו במעט את כבודנו המחולל. אלא שארה״ב הפריעה מאוד למדינת ישראל לייצר תמונות ניצחון! החל בהתערבותה ודרישתה שלא להטיל מצור על עזה, דרך דרישתה להכניס דלק לעזה, להגביר סיוע הומינטרי למרות שהוכח כי זה מגיע לידי חמאס המרצח. ארה״ב דרשה את פתיחת מעבר כרם שלום והגדילה עשות בהקימה רציף בעזה. ארה״ב אסרה על ישראל לדבר על כיבוש ושליטה בשטחי אדמת האויבים. כך שגם הפעילות האדירה של חיילנו ולוחמנו וריסוק גדודי חמאס, האויב עדיין בתודעת ניצחון!

טלי גוטליב. צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

לטעמי התנהלותה של ארה״ב ודרישותיה מישראל במהלך המלחמה פגעו בסיכויי השבת חטופינו עת נשארנו ללא מנופי לחץ על האויב. אבסורד נוראי זה מקבל משנה חומרה עת לא תקפנו בעוצמה אדירה את איראן, ראש ציר הרשע אשר תקף את ישראל וירה לעברינו כטב"מים, טילים בליסטיים וטילי שיוט. איזה השפלה רבתי!! איזה פגיעה אנושה בתדמית ובעוצמת ישראל. הפכנו קולוניה נשלטת בידי ארה״ב. פספסנו הזדמנות לחסל את האיום האיראני. אסור היה להסתפק ביירוטים. אלא חובה היה לתקוף ללא רחם את ראש ציר הרשע. זה היה יום הדין. יום שהתכוננו לו שנים. ותחת מתקפת מיתקני גרעין נכנענו לתכתיבי ארה״ב".

סון הר מלך: "אין ברצוני להיכנס לפרטים מדויקים לגבי אופי התגובה אך כל בר דעת מבין כי על ישראל להגיב בתקיפות ובחריפות נגד המתקפה האירנית. עיני העולם ואויבנו נשואות לישראל. אם אנחנו נתקוף בעוצמה רבה, אז האירנים וכל מי שחושבים לפגוע בנו יבינו היטב את המסר שכל תקיפה כזו תעלה להם ביוקר. אם נבליג, זה יעביר מסר של חולשה ביחס לאויבינו והם יבינו שאנו חלשים ומפוחדים ושהם יכולים לתקוף אותנו מתי שרק ירצו. חוסר תגובה יצור מוטיבציה ותקווה גדולה יותר בקרב האויב באפשרות להשמיד את מדינת ישראל. יתרה מזאת. גם עיני מדינות שמשתפות איתנו פעולה נשואות אלינו. אם הם יראו שאנחנו מהססים להגן על עצמנו לא יהיה להם ספק שנהסס להגן גם עליהם והם יחפשו מדינות אחרות לכרות איתן בריתות".

בהנחה שלדעתכן צריך לתקוף, האם זה לא מסוכן שזה לא בתאום עם האמריקאים בשל העובדה שגם החיזבאללה יכול לתקוף ושמא ישראל לא בנויה לשתי חזיתות?

גוטליב: "ישראל חזקה דיה לתקוף בעוצמה למען השבת החוסן וההרתעה אף אם חלילה יהיו לכך מחירים. ממילא חלילה בוא יבואו ימים רעים בהם איראן תתקוף בעוצמה רבה יותר כשאלמנט ההרתעה של ישראל נשחק עד עפר. נמסר כי ׳ישראל תגיב לשלוחות של איראן ולא באיראן עצמה׳.. איזו מכבסת מילים. במקום להתעצם אנחנו נתפסים חלשים. אבל העיקר שארה״ב מרוצה. אובדן דרך לראות במתקפה של איראן את ישראל חלון הזדמנויות לשיתופי פעולה..שיתופי פעולה ייתכנו רק מקום ישראל נתפסת בעוצמתה".

לימור סון הר מלך. צילום: חיים גולדברג/ פלאש 90

סון הר מלך: "כבר כעת אנחנו ניצבים בפני שתי חזיתות מרכזיות בצפון ובדרום. אנחנו לא יכולים לקחת את התירוץ האמריקאי כאילו אנחנו עוד כוכב בדגל האמריקאי. לא תמיד האינטרסים שלנו חופפים וזה בסדר. אנחנו במלחמה שיכולה להיות על הקיום שלנו פה. תפקידם של המנהיגים בישראל הוא קודם כל לדאוג לאינטרס הבטחוני של אזרחי מדינת ישראל ואם הדרישות האמריקאיות או כל מדינה אחרת סותרות את האינטרס הזה מחובתנו לעמוד איתן, להתנגד להן ולפעול באופן שיתאים לאינטרס הביטחוני שלנו. כמו כן חשוב לזכור כי הסיבה לסיוע והחיבוק היא לא רק מדאגה כנה לאזרחי ישראל היא מונעת ממערכת אינטרסים רחבה בה גם להם יש מה להפסיד ולא מעט".

מה הממשלה צריכה לעשות בעקבות הרצח המזעזע של בנימין אחימאיר?

סון הר מלך: "כשהמחבל הגיע לרצוח את בנימין אחימאיר הוא ביקש שני דברים. לשפוך דם של יהודי ולייצר בהלה שתגרום ליהודים החלוצים לנטוש את אדמתם. ממשלת ישראל נדרשת לעשות בדיוק את ההיפך. הם מבקשים לסלק אותנו ולוותר על נחלת אבותינו ואנחנו נבנה באותו המקום יישוב גדול ופורח כך נראית תגובה ציונית הולמת לרצח אכזרי של נער יהודי. כמובן שיש המון פעילויות בשטח כמו חסימת צירים לתנועת פלסטינים, הידוק הביטחון והעברת המסר של אפס סובלנות לכל ביטוי של תמיכה או מעשה טרור ועוד מהלכים שחייבים להיעשות אף הם במקביל".

בנימין אחימאיר ז"ל

גוטליב: "יש להיחרד מכך שאלוף פיקוד מרכז, פוקס לא הטיל סנקציות כואבות כדוגמת סגר למען יראו וייראו. והגדיל וחטא עת בזמן השיבעה על הנער והורה על פינוי מאחז יהודי. כשכך נראית ההרתעה או יותר נכון אי ההרתעה אין לנו על מה שנלין אלא על עצמינו. אויבינו מבינים כח ועוד כח!! כל התנהגות מתחשבת מצידנו נתפסת כחולשה ושמה אותנו ללעג ולקלס בעיני אוייבינו בכל החזיתות".

האם את מאוכזבת מההתנהלות של השר סמוטריץ שאמור לפקח על ההתנהלות של המנהל האזרחי ביהודה ושומרון ולמרות זאת היה החרמה של דברים מאותו המקום בו נכח בנימין אחימאיר בידי המשטרה?

סון הר מלך: "מבלי להיכנס לשמות ספציפיים אני מאוכזבת באופן כללי מהממשלה ומהתנהלותה בכל מה שקשור להתיישבות וההרס והחרמת הציוד עוד בזמן שבסמוך למקום הדם של בנימין עדיין לא יבש. כמו כן אני מאוכזבת מהיחס האיום לאנשי ההתיישבות המתבטא בשימוש בצווי מעצר מנהלי הדרקוניים באופן חסר תקדים. אני סבורה שבימים כאובים אלו מתבקש היה לקדם את ההתיישבות חמישים שנה קדימה, כדי להעביר מסר חד משמעי וברור לאויבינו ששום דבר לא ישבור אותנו ואנחנו ב"ה שבנו לנחלת אבותנו ואנו כאן כדי להשאר לנצח. לצערי זה עדיין לא קורה, אנחנו בדרך".

21.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.