צילום: יונתן זינדל / פלאש 90

דמי פסח: הממשלה אישרה את התוכנית לשיקום העוטף בסך של 19 מיליארד שקלים

תכנית החומש של מנהלת תקומה אושרה פה אחד בממשלה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אנחנו נשקיע בדיור, בתשתיות, בחינוך, בתעסוקה, ברפואה ועוד"

מאת: דביר ידעי

התכנית האסטרטגית- 'תכנית החומש' של מנהלת תקומה אשר תביא לשיקום, חיזוק ופיתוח חבל התקומה אושרה פה אחד בממשלה ויוצאת לדרך. בנוסף לכך הממשלה אישרה את החלטתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ עבור מתן מענקים למפוני הצפון והדרום.

נתניהו וסמוטריץ'. צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "הממשלה אישרה היום את "תכנית תקומה" לשיקום יישובי עוטף עזה. אנחנו נשקיע סכום גדול מאוד של 19 מיליארד ש"ח כדי להזניק את יישובי עוטף עזה לדורות. אנחנו נשקיע בדיור, בתשתיות, בחינוך, בתעסוקה, ברפואה ועוד. מחבלי החמאס ביקשו לעקור אותנו – אנחנו נעקור אותם ונעמיק שורש. נבנה את ארץ ישראל ונשמור על המדינה שלנו".

ראש מנהלת תקומה, תא״ל (מיל׳) משה אדרי מסר: ״היום הוא יום היסטורי בו אנחנו יוצאים לדרך עם תכנית החומש האסטרטגית שתביא לריפוי, שיקום, צמיחה, שגשוג ותקווה לחבל ולתושביו. עם אישור התכנית אנו יוצאים לדרך ליישומה ולמימושה כולל התוכניות ופרוייקטי הדגל שקבענו בה. כפי שגיבשנו את התכנית עם הקהילות ועם משרדי הממשלה, נפעל גם יחד איתם ובשיתוף המגזר השלישי, המגזר העסקי ופילנתרופיה, לממש אותה ולהביא את החבל להיות אזור חיוני, פורח ואטרקטיבי. התכנית פרוסה לאורך החמש השנים הבאות כאשר כבר בשנים הקרובות נתחיל לראות את השיקום, הריפוי הצמיחה והשגשוג אליהם אנו מכוונים״.

התכנית שאושרה הינה בהיקף של 19 מיליארד ש"ח ל-5 שנים (מיליארד ש״ח בשנת 2023 ועוד 18 מיליארד ש״ח בשנים 2024-2028) ותביא לחידוש ופיתוח חבל ארץ ולצמיחה דמוגרפית משמעותית.

14 מיליארד מתוך התקציב אושרו לשיקום החבל לאורך 5 שנים 2023-2028 ופיתוח לשנת 2024. 5 מיליארד ₪ הנותרים שוריינו לטובת פיתוח חבל התקומה בין השנים 2025-2028 ואת הפירוט לגביהם הממשלה תאשר בהחלטה נוספת בשנת 2024.

גדי ירקוני ראש המועצה האזורית אשכול ביקר את התוכנית שאושרה במליאת הכנסת: "לצד התהליכים המשמעותיים לפיתוח ושיקום האזור, והערכתנו לעבודה הקשה מולנו בבנייתה, לצערנו יש בה חוסרים משמעותיים אל מול הצרכים הרבים של יישובי המועצה כמוקד האסון. ציפיותינו לשיקום הולם אל מול עוצמת הפגיעה ובהתייחסות לכלל יישובי המועצה לא נענו כאשר המענה הניתן לאשכול הוא חלקי ולא בכל התחומים כמתבקש בשיקום. העיכוב בשיפוץ הישובים, חדרי הטיפול שמימונם הופסק והקטנת כיתות הלימוד הנדרשת אינם חלק מהתוכנית. המבחן האמיתי של התוכנית יהיה יכולת הביצוע והיישום שלה בפועל. לקהילות שעברו את האסון הגדול ביותר שידעה המדינה, מגיע יותר".

עתיד לעוטף - התנועה האזרחית לחידוש העוטף בתגובה להחלטת ממשלה: "תם ולא נשלם. אישור התקציב לשיקום העוטף בממשלה היום זהו עוד צעד בתהליך ארוך שעוברים תושבי ותושבות העוטף בחודשים האחרונים. צלחנו אבן דרך חשובה אך הדרך הקשה עוד לפנינו. אנחנו מאמינים ששיקום אמיתי של העוטף בצורה מיטבית יצליח רק אם התושבים יהיו שותפים מלאים לעשיה ולקבלת ההחלטות. משבר האמון שנוצר ב-7.10 בין התושבים בעוטף למדינה מצריך בהירות, ודאות ושקיפות, ואנחנו מקווים שמקבלי ההחלטות מודעים לכך. אנחנו מודים למנהלת תקומה ולחברינו במסדרונות הממשלה על עבודה מאומצת לטובת חבל הארץ שלנו. כתנועה אזרחית, אנחנו נהיה בכל נקודה בדרך ונוודא שהחלטת הממשלה תמומש. גם בקבלת הבשורה על אישור ההחלטה, חשוב לנו לזכור ולהזכיר ש-133 חטופים וחטופות עדיין נמצאים בעזה. שיקום אמיתי לא יוכל להתבצע בעוטף ללא החזרתם למשפחותיהם".

בנוסף, הממשלה אישרה היום (רביעי) את החלטת שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ להעברת מענקים למפונים מהצפון ומהדרום. המענק בגובה 1,000 ש״ח לאדם ועד 5,000 ש״ח למשפחה יועבר כפי שעברו המענקים הזהים הקודמים, באמצעות רשות המסים.

17.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.