צילום: ברוריה קרני הדס

"החומה נפלה אך רוחנו איתנה": סיפור כרם שלום כמשל עבור החברה הישראלית כולה

חברי קיבוץ כרם שלום טבעו את הסיסמה שבכותרת לאחר השבת השחורה, הם מייחלים לשוב לביתם אך דורשים מהממשלה לסיים את המלאכה ברפיח

מאת: דביר ידעי

כרם שלום בגלגולו הקודם, היה נחשב לאחד הקיבוצים החילוניים ביותר באזור אך ב-2017 החליטו תושבי הקיבוץ שהם פותחים את שעריהם לקליטתן של משפחות דתיות. חברי הקיבוץ שחששו מכך שהמקום ייהפך לדתי עם השנים, קבעו ששליש מחברי הקיבוץ יהיו דתיים ושני שליש חילוניים והמרחב הציבורי יישאר כמו שהוא.

תושבי כרם שלום. צילום: ברוריה קרני הדס

"מצד אחד בקיבוץ יש בית כנסת פעיל ומצד שני ישנו פאב שפועל גם בימי שבת. מי שצופה מהצד מתפעל מההדדיות למרות השוני ויש ביננו יחסים של אהבה וכבוד הדדי", מספרת גאולה, תושבת הקיבוץ, "מי שהביא לבית הכנסת את ארון הקודש היה אחד התושבים החילוניים ובמקביל מי שהייתה האדריכלית של הפאב, היא מהנשים הדתיות של הקיבוץ, ושני הדברים האלו קורים באופן טבעי".

החומה הגבוהה מסביב לקיבוץ לא הצליחה למנוע מהמחבלים להיכנס אליו, ואכן הם הצליחו להרוג את שני גיבורי כיתת הכוננות, משה ידידיה רזיאל וישראל עמיחי וייצן ז"ל ובנוסף פצעו את עמיחי שינדלר שאיבד את ידו ואת יאיר ויזנר.

צילום: ברוריה קרני הדס

למרות האובדן הכבד, קיבוץ כרם שלום הפך לסמל הגבורה של מועצה האזורית אשכול, ובעזרת כיתת הכוננות בניהולו של אליה בן שימול, הם גברו על מעל 20 מחבלים שחדרו אל תוך הקיבוץ וחיסלו אותם.

תושבי הקיבוץ מתגעגעים לביתם, ומחכים בקוצר רוח לפעולה צבאית ברפיח, העיר ברצועת עזה שנמצאת ממש מול תושבי כרם שלום והם מאמינים ומקווים שתביא ביטחון.

תושבי כרם שלום. רעות הדדית. צילום: ברוריה קרני הדס

רבש"צ כרם שלום, אליה בין שימול סיפר: "כרם שלום יושבת על משולש הגבולות והמשמעות היא ביטחונית. כרם שלום הייתה מאותגרת תמיד יותר משאר כל היישובים בגלל הקירבה לרפיח וציר פילדלפי. אם מדינת ישראל החליטה להיכנס למלחמה ולהחזיר את הכבוד הלאומי ובעצם לנצח, זה חייב לעבור דרך רפיח. כרם שלום זכאית אחרי למעלה מ-20 שנה של טרור, לחזור לחיים מציאותיים ונורמאליים. יש לנו דרישה מאוד ברורה מהממשלה והדרג הצבאי להחזיר אותנו הביתה בצורה נורמאלית. ואם זה לא קורה המשמעות היא שהממשלה מנחיתה מכה קשה על כרם שלום"

הקיבוץ מעוניין לקלוט עוד משפחות שיהיו חלק מהסוד של הקיבוץ. חברת הקיבוץ, גאולה, משתפת: "יש כאן פעמיים זקיפות קומה. בפעם הראשונה זו הזקיפות של חברי הקיבוץ, שהצליחו לאחר מלחמה ממושכת וגבורה גדולה, לגבור על המחבלים ובכך קבעו את המונח, 'החומה נפלה אך רוחנו איתנה'. והפעם השנייה זה הסמל לזקיפות הקומה הלאומית בייחוד בתקופה מפולגת כזו, קיבוץ כרם שלום מציב רף גבוה של אחדות אמיתית ויכולת לחיות ביחד למרות השוני".

10.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.