"אפילו תחת אש טיפלנו בתושבים": 6,000 מטופלים מקבלים מענה במרכז החוסן בשדרות

בעיר, שהייתה למודת נפגעי חרדה עוד לפני ה-7.10 מתמודדים עם כמות אדירה של פניות בחודשים האחרונים: יש לנו סדרי עדיפות"

מאת: דביר ידעי 

מרכז חוסן הוא למעשה פרויקט ממשלתי, שהמדינה ממנת עבור סיוע לתושבי העיר, ללא עלות, שנפגעו כתוצאה מהמצב הביטחוני. במרכז החוסן בשדרות, עיר שמכירה מקרוב את התופת, עיר למודת חרדות, פחדים וחששות עוד טרם ה-7.10, היו כ-1500 מטופלים מידי שבוע וביחס זעום של כ-200 מטפלים בסה"כ.

"מרגישים תחושת שליחות". עובדי מרכז החוסן

הילה גונן ברזילי, מנהלת מרכז החוסן בשדרות סיפרה על הפעילות של המרכז לאחר המלחמה: "מיד לאחר ה-7.10 הגענו לשדרות, לטפל בהמון נפגעי חרדה כשידענו שאנחנו מסכנים את עצמנו, ובכל זאת אנחנו מרגישים שהשליחות ניתנה בידינו, וזו הסיבה שבחרנו להגיע לעיר אפילו כשהייתה תחת אש".

ה-7.10 הציף את הפניות למרכז חוסן, מה שהביא למצב שכיום, יש בעיר 6,000 מטופלים ובסה"כ 220 מטפלים. וכל זה כשברשימות ההמתנה נמצאים מאות תושבים שזקוקים לטיפול למרות 5 המתחמים השונים בעיר, שכבר מלאו מלהכיל את המטופלים. ברזילי מודה: "המצב לא מספיק טוב, חסרים לנו מטפלים, חסרים לנו מבנים אבל אנחנו מצידנו עושים הכל על מנת שנוכל לתת מענה אמיתי לכלל התושבים".

מרכז החוסן בשדרות. מקבלים כמות פניות אדירה

על הטענה שמתייחסת לכך שיש אנשים שקיבלו קדימות בתור אומרת ברזילי: "בוודאי, אנחנו מחויבים לסדרי עדיפויות. הכל בהתאם למצב. שוטר שנלחם ב-7.10, תושב שנכנס אליו מחבל לבית או משפחות שכולות שהם ראשונים בסדרי העדיפויות בשל חומרת מצבם הנפשי, אל מול תושב אחר שהמתין לתור מסיבות אחרות".

ברזילי פונה אל התושבים ואומרת: "אני מתנצלת ולוקחת אחריות על כל מי שממתין, אך מבקשת להתגמש ככל הניתן. משום שהמון תושבים שמודיעים להם על תור שהתפנה בוחרים שלא להגיע לטיפול, מכיוון שהיום והשעה של התור לא מסתדרים או שמדובר במשפחה שרוצה טיפול פרטני, דבר שהוא כמובן לא ייתכן בעומס הקיים, ולכן יצטרכו לקבל טיפול משפחתי שזה הדבר הנכון והבריא ביותר למשפחה, שיעברו טיפול משפחתי ולא טיפול פרטני".

09.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.