צילום: דובר צה"ל

"בשביל מה החיילים נהרגו? המצב הרבה יותר גרוע ממה שהיה לפני ה-7.10": אימו של איתי מרציאנו ז"ל בראיון

פרידה מרציאנו, שבנה החייל נהרג ב-7.10 בראיון לתוכנית "בוקר טוב דרום": "הלוואי שהמוות שלהם לא יהיה לחינם"

"איתי היה לוחם צנחנים והספיק לשרת שנתיים והתפקיד האחרון שלו היה בא"ח מחלקה", סיפרה פרידה מרציאנו, אימו של איתי ז"ל, "ב-7.10 התעוררנו עם האזעקות, הערנו אותו והוא פתח את הטלפון וראה שקיבל הודעות שמי שיכול ייקח נשק ויגיע לאזור שדרות. הוא התארגן ודיבר עם כמה חיילים ואנחנו ניסינו להבין מה קורה. בגלל שהוא חזר שישי בצהריים לא הספקתי לכבס לו את המדים ולקח אותם רטובים. הוא ממש עצר אותי רגע ואמר לי 'אמא תקשיבי בשביל זה התגייסתי'. בעלי הסיע אותי לצומת בית קמה והחיילים התפצלו לשתי קבוצות והוא נשאר שם עם קבוצת הריצה והם הותקלו על ידי המחבלים והתפתח קרב והוא נהרג במקום". 

איתי מרציאנו. צילום: דובר צה"ל

מתי נודע לכם? 

"למחרת בבוקר".

חצי שנה חלפה מאותו אסון וכשאתם רואים מה קורה במדינה, איך את מרגישה?

"אני באופן אישי מאוד מודאגת ואני לא מצליחה להבין לאן פנינו והתחלנו את המלחמה הזאת עם הצהרות על מיטוט חמאס. המצב בעיניי היום הרבה יותר גרוע ממה שהיה לפני ה-7.10. יש לי חברים מקיבוץ דפנה והם במשך חצי שנה עם 2 ילדים קטנים עקורים מהבית שלהם. במקום להפעיל לחץ צבאי על חמאס אנחנו מוציאים כוחות ומספקים סיוע אז למה שהם יתקפלו?".

יש משפחות שכולות שאמרו שזאת פגיעה בצוואתם של הנופלים.

"אנחנו חלק מפורום "הגבורה". החיילים האלה יצאו מהבית כדי להגן על המדינה הזאת. בשביל מה הם נהרגו? איזה ביטחון יש כאן? הכל חוזר לקדמותו והכל בדיוק אותו דבר. הלוואי שהמוות שלהם לא יהיה לחינם. אני עצובה ואני מודאגת ולא יודעת מה לחשוב". 

איך את רוצה שנזכור את איתי?

"הוא היה בן הזקונים שלנו והתינוק של הבית. כל הקלישאות שאומרים על הילדים האלה אני מבינה כמה זה נכון. חודשיים לפני שהוא נפל הוא קיבל תעודת הצטיינות ממשרד החינוך. התגייס מתוך רצון לעשות שירות משמעות".

09.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.