צילום: משה שי / פלאש 90

אישור תוכנית החומש, פיצוי לחקלאים וסל תמיכה לנפגעי ה-7 באוקטובר: הדרישות של פורום "הביתה"

הפורום שהוקם במטרה לעזור לשיקום היישובים האדומים שהוכרזו ע"י מנהלת תקומה יציג את הדרישות שלו ביום חמישי הקרוב. כל הרשימה בפנים

מאת: דביר ידעי

פורום "הביתה" זהו פורום שכל עניינו לעזור לשיקום היישובים האדומים שהוכרזו ע"י מנהלת תקומה. ביום חמישי הקרוב (11.4) נציגי הפורום יגיעו אל הכנסת לוועדת המשנה לטובת שיקום העוטף.

הפורום מייצג את הישובים בארי, כפר עזה, ניר עוז, נחל עוז, כיסופים, נירים, חולית ונתיב העשרה, זאת על מנת להגדיר את קבוצת היישובים שספגו את הפגיעה הדרמטית ביותר בשבת השחורה ואשר שילמו מחיר כבד בגופם, נפשם ורכושם במאורעות השביעי באוקטובר ואינם יכולים לחזור ליישוביהם גם עתה.

הפורום מוביל תהליך של גיבוש מדיניות השיקום והפיתוח הדרושים לתקומת חבל עוטף עזה ברמת המתיישבים, הקהילות, התשתיות, המעטפת הכלכלית - ביישובי הפורום בפרט ובחבל עוטף עזה בכלל, על ידי התושבים ולמענם.

להלן 8 דרישות מרכזיות של היישובים האדומים:
1. אישור לאלתר של תוכנית החומש שהגישה תקומה לממשלה והקמת ועדת שרים שתפקח על שיקום העוטף
2. העברת חוק להקמת ועדת תכנון ייעודית לשיקום ופיתוח העוטף העברת החוק קריטית ביכולת לזרז הליכים, בהסדרת מבנים קיימים, ויוכל לאפשר צמיחה מחדש של היישובים ויביא לעיצוב העוטף ב-50 השנים הקרובות. על הכנסת להתכנס בהקדם ולפעול לאישור נוסח החוק ב-3 קריאות עוד טרם חג הפסח.
3. דירוג הפיצוי בחקלאות כלומר, יצירת כלי עבודה משותף למשרד החקלאות, מנהלת תקומה, נציגי הישובים והחקלאים שיאפשר דיפרנציאציה במתן הפיצויים בתחום החקלאות. השיקולים לפיצוי חייבים לכלול את סמיכות היישוב לגדר, רציפות העבודה, פגיעה בתשתיות, עיבוד הקרקע ושימור איכותה, פגיעה בעובדים בחקלאות, הכשרת עובדים חדשים, חזרה לרמת ייצור חקלאי בדומה ל-6/10 ומעבר לו.
4. אירועי ה-7 באוקטובר והעקירה מהיישובים משליכות באופן ישיר על הפרט. יש לחוקק בהקדם חוק ייעודי לפיצוי נפגעי ה-7 באוקטובר שייתן סל פיצויים ותמיכה לפרט, וזאת מבלי לעבור בוועדות הנכות של הביטוח הלאומי כמתחייב מכח חוק נפגעי פעולות איבה, ומבלי להגדיר חבל ארץ שלם כנכה.
5. פעילות ממוקדת לחזרה נרחבת של התושבים, בפורום סבורים שהמשכיות הפליטות היא מכת מוות לקהילה. על הממשלה להציב יעד של חזרת התושבים בהיקף נרחב בהקדם האפשרי. יש להציב מבנים טרומיים שיעמדו לרשות התושבים שביתם חרב וטרם שוקם ביישובי הקבע, כדי לאפשר את חזרת הקהילה ליישובי הקבע כדבוקה אחת.
6. קיום סקר עדכני של המבנים והערכת הנזקים. גורמי המקצוע ביקרו בחלק גדול מהיישובים רק סמוך ל-7 באוקטובר. מאז לא ביקרו שם גורמי מקצוע לבחינת מצבם של המבנים שנפגעו באופן מלא או חלקי, כשחלק ממצבם אף הוחמר בשל נזקי חורף, אחרים ניזקו כתוצאה מירי רקטי, אדוות פיצוץ מנהרות ועוד.
7. תמחור מ"ר לבנייה עם מע"מ, תוספת עבור הריסה ופינוי הבתים השרופים ושיקום תשתיות הרוסות
8. המדינה תגדיר ותממן באופן מלא הריסה של מבנים אשר הוגדרו ע"י אנשי מקצוע כמיועדים להריסה לאחר שנערך כאמור סקר עדכני. המדינה תתן מענה לבתים מחוללים בהם בוצעו מעשי הזוועה ותאפשר להעמיד חלופה אחרת ביישוב עבור התושבים שהתגוררו במקום אבל אינם מסוגלים בהיבט הנפשי לחזור לבית המחולל. המדינה תסייע בעלויות שיפוץ ושינוי הבית על מנת לאפשר הכנסת תושבים אחרים אליו.

07.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.