צילום: גרשון אלינסון / פלאש 90

חצי שנה ל-7.10: הבניה הבלתי חוקית בנגב היא איום ביטחוני?

זו המסקה של תנועת "רגבים". המועצה המקומית מיתר הפיקה את הלקחים מהשבת השחורה ומגבירה את האבטחה והביטחון האישי של התושבים

מאת: דביר ידעי

הבניה הבלתי חוקית של הפלסטינים נחשפת על ידי תנועת "רגבים" כאיום ביטחוני. המועצה המקומית מיתר לא ממתינה לצבא והפיקה את הלקחים מה-7 באוקטובר על מנת שלא יקרו שוב אותם האירועים.
ועדת המשנה לענייני איו"ש התכנסה לאחר הדו"ח שהציג מאיר ליוש מנכ"ל תנועת "רגבים" בחודשים האחרונים, בשל החשש, שבדומה לפריצת הגדר מכיוון רצועת עזה ב-7 באוקטובר, הדבר עלול להתרחש גם בגדר ההפרדה מהכיוון של יהודה ושומרון כשהמועצות מיתר ולהבים במוקד ביחד עם שאר ערי המרכז.

הבניה בנגב. צילום: גרשון אלינסון/ פלאש 90

בתחילת הדיון הוצג דו"ח של תנועת רגבים בו נכתב כי "מדיניות ההתעלמות של מדינת ישראל מול כיבוש והשתלטות פלסטינית על שטחי C, אפשרה בניה בלתי חוקית פלסטינית מאסיבית ביותר בצמוד לקו התפר ולגדר ההפרדה. מיפוי כלל הבניה הבלתי חוקית לאורך קו התפר כולו, מבקעת הירדן בצפון ועד עין גדי בדרום עולה המספר של 16,866 מבנים בטווח של קילומטר מקו התפר".

עוד נכתב בדו"ח כי "תופעת הבניה הבלתי חוקית בהיקפה העצום של כמעט 90,000 מבנים בשטחי C ביהודה ושומרון הינה מדאיגה ביותר. המיפוי ממחיש עד כמה הפקרת השטח והתעלמות מבניה בלתי חוקית מסכנת באופן מידי את כלל תושבי ישראל ובפרט את תושבי הישובים הקרובים לקו התפר"

המנהל האזרחי הסביר שמעל 200 מטר מהגדר הם לא מטפלים בבניה הבלתי חוקית, בשל העובדה שלא מדובר בסכנה ביטחונית. דברים אלו מקוממים עוד יותר, משום שתושבי המועצה אזורית אשכול וערים נוספים בדרום חוו את הנורא מכל למרות המרחק "הרב" בין רצועת עזה לבין ישובי העוטף.

במועצה המקומית מיתר לא מחכים לנס וכבר מאז פרוץ המלחמה, נערכת המועצה באמצעים גלויים וסמויים להגברת האבטחה והביטחון האישי של התושבים, בין יתר הדברים הוא חמ״ל ביטחון המאויש 24/7, עמדות ביטחון בכניסות/יציאות ליישוב המאוישות כל שעות היממה, הקמת כיתת פינוי פצועים במקרה של אירוע רב נפגעים ,כוננות רפואה בחירום, הקמת סיירות: תצפיתניות, רחפנים, ניוד קל, תוספת נשקים לכיתת הכוננות - כיתת הכוננות הינה בעלת חשיבות מכרעת בחיזוק הביטחון היישובית, בעיקר בתקופה ביטחונית מורכבת ומאתגרת בה אנו מצויים, תוספת נשקים ארוכים מאפשרת הגנה נוספת, והגדלת מערך הכוחות החמושים במיתר וכרמית.

07.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.