צילום: אבשלום ששוני / פלאש 90

אישום: חוליית מחבלים מרהט תכננה לבצע פיגועים בישראל ולהתנקש בשר איתמר בן גביר

בילאל נסאסרה מרהט מואשם כי החליט להקים ארגון שיבצע פיגועים בשטח ישראל ובאיו"ש נגד חיילי צה"ל ותושבי המדינה וגייס איתו ארבעה מתושבי העיר ועוד אנשים מטול כרם

מאת: אודי דוד בן דוד

בכתבי האישום נכתב כי בתחילת 2023, החליט הנאשם המרכזי, בילאל נסאסרה מרהט, להקים ארגון שיבצע פיגועים בשטח ישראל ובאיו"ש נגד חיילי צה"ל ותושבי המדינה, באשר הם יהודים וישראלים. לשם כך, הוא פנה לנאשם אכרם עאמר, תושב טול כרם שעבד עימו במסעדה, והציע לו להקים יחד חוליית טרור שבה ערבים-ישראלים ופלסטינים.

צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

עאמר השיב בחיוב להצעה והציע לצרף שני תושבי איו"ש שאליהם חבר לאותה מטרה - איש החמאס אחמד עתיק שיוכל לגייס מימון לארגון, ומחמד צבחה, סטודנט לכימיה שיוכל להיות אחראי על ייצור מטענים וחומרי נפץ.

בהמשך, גייס נסאסרה את הנאשמים סעוד אבו לבן מרהט, אחמד צלאח מאלערקה ו-ויסאם סויטי מרהט, המשמש כדרשן במסגד וכמורה בבית ספר וצפוי היה לשמש כמורה רוחני ומדריך לג'יהאד עבור המגויסים מאיו"ש. שם הארגון שסוכם היה "מסרא אל רסול" ("מסגד אל אקצא").

בבוקר ה-7 באוקטובר כתב הנאשם סמאח אל עוברה מרהט לנסאסרה כי ברצונו להיענות לפניית מוחמד דף, שכל מי שיש ברשותו נשק - ייצא להילחם. נסאסרה השיב לו כי עליהם להתאזר בסבלנות והשניים הביעו שמחה ושביעות רצון מהאירועים והעבירו ביניהם תמונות מחבלי חמאס בתוך ישראל. בהמשך, גייס נסאסרה לארגון גם את הנאשמים סמאח, חמזה גית מרהט ויוסף אבו הולי מלוד.

במטרה לחמש את הארגון, עוד לפני שהוקם, באפריל 2023 שוחח אכרם עאמר עם פהמי כתני, תומך דאע"ש שהציג בפניו תוכניות אחרות לביצוע פיגועים, ונתן להם גישה לקבוצת טלגרם ממנה ניתן להגיע לתוכניות לייצור אמל"ח. ניסיונותיהם של חלק מהנאשמים להכין אמל"ח בהתאם לתוכניות לא צלחו. עקב מחסור במימון, גם ניסיונותיו של נסאסרה לרכוש רובים ומרגמות לארגון לא צלחו.

על מנת לקדם את הרעיון, גיבש נסאסרה תוכנית לפיה הארגון ישכור חלקת אדמה ברהט או בגדה המערבית, בה יוקם מפעל לייצור בטון או בלוקים, שמטרתו להסוות מתחם תת-קרקעי שיוקם מתחת למפעל, בו חברי הארגון יתאמנו, ייצרו אמל"ח ויעבירו שיעורי עברית וג'יהאד, לקראת ביצוע פיגועי טרור.

הנאשמים פעלו על מנת להכין מתווי פיגועי טרור שונים. בין היתר, תכננו פיגוע משולב בקריית ארבע, במסגרתו תכננו נסאסרה וסעוד אבו לבן לפרוס רשת מטעני חבלה ברחבי קריית ארבע, ולבצע פיגוע ירי. הם תכננו לברוח לאחר הירי, תוך הפעלת מטעני החבלה על אנשי כוחות ההצלה ושאר המתקהלים שיהיו במקום, במטרה להרוג כמה שיותר מהם. במסגרת זו, תכננו השניים לרצוח גם את השר בן-גביר, המתגורר בעיר, באמצעות ירי טיל RPG שניסו להשיג. כמו כן, במהלך יום העצמאות תכננו הנאשמים לבצע פיגועים בחיפה, בשדה התעופה "בן גוריון" ובקריית הממשלה בירושלים.

בנוסף, תכננו פיגוע חטיפה של אזרח ישראלי במטרה לנהל משא ומתן לשחרור אסירים ביטחוניים; לתקוף בסיסים שונים ברחבי הארץ, ובהם בסיס הקריה, נבטים, צאלים, מחנה נתן ועוד. כן תכננו לפגוע במתקן של חברת רפאל, לחטוף דרוזים מהגליל ולחטוף אוטובוס של חיילים מהתחנה המרכזית בבאר שבע לעזה.

לנאשמים מיוחסות – כל אחד לפי חלקו - קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה; פעולה בנשק למטרות טרור (ייצור); השמדת ראייה; ניסיון לפעולה/לעסקה בנשק למטרות טרור; הכנה לביצוע רצח שהינו מעשה טרור; הכנה לביצוע רצח שהינו מעשה טרור; ניסיון לעשיית פעולה ברכוש למטרות טרור; שהייה שלא כדין ועבירות נשק.

04.04.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.