10 שנות מאסר נגזרו על אחיו של רוצח רון קוקיא בערד

זאהי אבו ג'ודה נשפט למאסר ארוך בעוד אחיו נשפט כבר למאסר עולם: "הוא היה חלק ממערך התכנון והידיעה על הפעולה"

מאת: דור יחזקאלי

10 שנות מאסר בפועל ו-15 חודשים על תנאי נגזרו היום (שלישי) על זאהי אבו ג'ודה, אחיו של רוצח החייל רון קוקיא.

רון קוקיא ז"ל

כזכור, בתאריך-30.11.17 בשעות הערב, נרצח החייל, סמ"ר רון קוקיא בעיר ערד לאחר שהופתע מאחור, ונדקר על ידי המחבל חאלד אבו ג'ודה, שלקח את נשקו וברח. המחבל שלא היה שייך בצורה פורמלית לארגון טרור כלשהו, יצר קשר עם אחיו זאהי על מנת לבצע את פעולת טרור.

חאלד שוחח עם הנאשם בשלוש הזדמנויות בהן שקל לעשות המעשה, ולא עשה. בליל הרצח, חאלד עדכן את אחיו כי ישנה הזדמנות לשדוד נשק והזמין את הנאשם להצטרף אליו. לבסוף החליט זאהי לא להצטרף וחאלד ביצע את מעשה הטרור בעצמו: הוא התקרב במסתרים לקוקיא, דקר אותו למוות, נטל את נשקו וברח מהמקום.

במהלך בריחתו עדכן חאלד את אחיו הנאשם כי אכן שדד נשק, וכי הוא בדרך הביתה. השניים נפגשו, וחאלד הציג לנאשם את הנשק, עם הסכין בה נרצח רון, תוך שהוא מספר על הרצח. השניים פנו יחד להטמין את הנשק הגזול, כאשר זאהי איפשר לחאלד לקחת כלי חפירה שהיה סמוך לביתו. בשטח סמוך, חפר חאלד בור באדמה והטמין הנשק, בעוד הנאשם נמצא בסמוך ומתצפת. בצורה לא נתפסת, לאחר המעשה יצאו השניים יחד לאכול פיצה.

בית המשפט הטיל בזמנו על המחבל חאלד אבו ג'ודה מאסר עולם ו-20 שנות מאסר במצטבר.
הנאשם זאהי היה שותף בקשירת הקשר למעשה טרור, ואף סייע לאחיו לאחר מעשה. אך בית המשפט הדגיש כי מבחינה עובדתית ומשפטית, הנאשם לא היה שותף למעשה הרצח עצמו.

המדינה ביקשה עונש בן 20 שנות מאסר, בעוד ההגנה מנגד טענה כי העונש הראוי צריך לעמוד של שנות מאסר אחדות. לבסוף, הוחלט היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע כי במעשי הנאשם נפגעו ערכים רבים, במרכזם ערך חיי אדם. הערך נפגע הן בקשירת הקשר למעשה טרור, הן בכך שתוכן הקשר היה לשוד המסכן חיי אדם, והן בהחזקת הנשק שלא כדין.

לבסוף, משיקולי הרתעה של מקבלי ההחלטות, הוחלט להטיל על זאהי 10שנות מאסר בפועל ו-15 חודשי מאסר על תנאי, תוך תשלום פיצויים על סך 100,000 ₪ למשפחת קוקיא.

עו"ד מורן גז ועמית גינת מפרקליטות מחוז דרום פלילי שניהלו את התיק מסרו: "משפטו של זאהי אבו ג'ודה הגיע היום לסיומו, לאחר שש שנים בהם הפרקליטות נלחמה למען מיצוי הדין עם הנאשם, על אף האתגרים הרבים איתם נאלצה להתמודד.

כזכור אחיו של זאהי, חאלד אבו גודה, הורשע, בין היתר, ברצח החייל רון קוקיא ז"ל ונדון למאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר, זאת למרות שזוכה מעבירה של ניסיון רצח. זיכוי האח חייב את הפרקליטות להתאים עתירתה להרשעה בעבירות שונות מאלו שיוחסו לו מלכתחילה. לאחרונה הורשע זאהי בעבירות של קשירת קשר לפשע - כשהפשע הוא שוד בנסיבות מחמירות והחזקת נשק – בנסיבות טרור, כמו כן הורשע באישום נוסף בהחזקת נשק, סיוע לאחר מעשה פשע, כשהפשע הוא רצח, וכן בשיבוש הליכי משפט, והיום נגזר דינו ל 10 שנות מאסר.

הרשעתו של הנאשם שאמנם לא לקח חלק פעיל ברצח עצמו אבל היה חלק ממערך התכנון והידיעה, הנה חלק מהמאבק בטרור על כל "מעגליו" ודרגותיו, הן במבצעים העיקריים והן במסייעים ובתומכים לפני, בזמן ולאחר המעשה, שגם עמם תפעלנה רשויות החוק כדי למצות הדין עד תום."

20.02.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.