צילום: לפי חוק 27א'

אונס הנערה בבית מלון באילת: 22 ו-14 שנות מאסר נגזרו על שני הנאשמים בפרשה

בית המשפט גזר 22 שנות מאסר על איסי רפאילוב ו-14 שנות מאסר על איליזר מאירוב בגזר הדין שניתן היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע

מאת: דור יחזקאלי

שלוש שנים וחצי אחרי האונס במלון הים האדום באילת, בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר את דינם של איסי רפאילוב ואיליזר מאירוב, לאחר שאנסו וביצעו עבירות נוספות בקטינה כבת 16.

המקרה הקשה התפרסם בקיץ 2020, לאחר שנערה בת 16 הגיעה לתחנת המשטרה על מנת להגיש תלונה בעקבות אונס קבוצתי שעברה. בית המשפט גזר על רפאילוב שהיה מחולל האירוע עונש מאסר של 22 שנה ופיצוי למתלוננת בסך 200,000 ₪. על מאירוב גזר 14 שנות מאסר ופיצוי למתלוננת בסך 100,000 ₪.

בית המשפט גזר את דינם של האשמים. צילום: לפי חוק 27א'

התיק שנדון בצורה עמוקה בין כותלי בית המשפט בבירת הנגב, הגיע לשלביו האחרונים והיום הרכב השופטים יעל רז לוי, גילת שלו ואהרון משניות גזר את עונשם של שני הבגירים המעורבים. כזכור, איסי רפאילוב הורשע בשני מעשי אונס, שתי עבירות של סיוע לאונס, מעשים מגונים ובעבירות פגיעה בפרטיות ואיליזר מאירוב הורשע באונס ובאונס בצוותא עם אחרים.

מפרטי התיק עלה, כי באוגוסט 2020, הקטינה ששתתה משקאות אלכוהוליים רבים עד לרמת ערפול חושים, יצאה למסדרון המלון בליווי חברתה, שם פגש אותה רפאילוב שהביע בה עניין קודם לכן, ושיתף אותה במצג כוזב באשר לניסיונו במתן עזרה רפואית.

רפאילוב הוביל את בת ה-16 לחדר 216 במלון הים האדום, שם אנס אותה תוך שהוא מבצע בה פגיעות מיניות קשות נוספות. לאחר מכן, אנס מאירוב את המתלוננת תוך שרפאילוב קורא "תפרק אותה", מצלם את המעשה ומעודד אותו.

יש לציין כי בית המשפט הדגיש מעל כל במה אפשרית את האשמה של כלל המעורבים, ששלטו ברצונותיהם ובכל זאת בחרו לקחת חלק באירוע: "כל הבאים אל החדר בו חולל גופה של המתלוננת הקטינה בחרו להיכנס אליו תוך שהם מודעים לפגיעות המתחוללות בחדר, לפגיעות הקשות בפרטיותה של המתלוננת, בזכותה לכבוד כאדם וכפרט, ולא רק שאיש מהם לא עצר את הפגיעה, אלא הם השתתפו בה בצחקוקים מחוץ לחדר ובתוכו, בעשיית תנועות מגונות ביחס לקורה בחדר, כשכל אחד מוסיף כמה טיפות שמן ונוזל בעירה, למדורה. הנאשמים, בשונה מהמתלוננת, היו במצב בו הם שלטו בגופם וברצונותיהם והיו מודעים למתרחש, אך ליבם קשה, ואיש מהם לא חס עליה".

בתקציר גזר הדין שהותר היום לפרסום, בית המשפט הדגיש כי מסכת העבירות שביצעו הנאשמים במתלוננת, קטינה כבת 16, תוך חילול גופה וכבודה הם מהקשים שנראו בין כותלי בית המשפט בבאר שבע: "לא תיק אחד ולא שניים ראינו בימי חלדנו בתיקי הפשיעה החמורה שאנו שומעים יום יום, והאופן בו בוצעו העבירות בתיק זה חריג בחומרתו, בפוגענותו, בהיקפו ובמידת ההתפרקות שהייתה בו מערכים אנושיים בסיסיים של כבוד, חמלה ואנושיות".

הרכב השופטים התייחס לביצוע העבירות שנעשה תוך דירבון של המשתתפים: "ההפקרות והחבירה יחד לביצוע עבירות מין, כשכל אחד מהנוכחים מעודד את האחר בנוכחותו, מעודד ומלבה את האש, מחייבות אמירה מפורשת, המביעה באופן ברור ומובהק את סלידתה של החברה מהתופעה של ביצוע עבירות מין בחבורה, כחלק מ"חברותא" רעילה ותפיסה מעוותת של מגע מיני ויחסי מין, תוך ניצול הכוח של החבורה אל מול חולשה או עמדה פגיעה של האחר. מעבר לעבירות ולפגיעות המיניות עצמן, הרי האופן בו בוצעו, הפומביות, האווירה של העידוד, הצחוקים, הגיחוך והביזוי שבכל אלו, במיוחד לאור המצב מכמיר הלב בו הייתה המתלוננת, מחייב אף הוא אמירה כי התנהגות מסוג זה תיענה בתגובה עונשית קשה, ומכאן החשיבות של שיקולי ההרתעה למען אחרים יראו וייראו".

בתום הדיון מסרה עו"ד רותם יוחנני הר ציון, שמנהלת את התיק: "בית המשפט קיבל היום את עמדת הפרקליטות וגזר על הנאשמים עונשי מאסר ממושכים. עונשים אלה מבטאים את חומרת העבירות, את העוצמה ועומק הפגיעה שנגרמו למתלוננת על ידי הנאשמים ובנוסף, מעבירים מסר ערכי וחברתי חד וברור. חשוב להדגיש, כי גם במסגרת הכרעת הדין העביר בית המשפט מסר כי גופה ונפשה של נערה הם לא הפקר ולא משנה מה מצבה, וכל מי שנטל חלק בפרשה הזו אשם בביצוע עבירות מין - החל מרפאילוב שארגן והוביל את האונס הקבוצתי, אחרים שהשתתפו באונס עצמו, וכן מי שנכח בחדר ושלהב את חבריו, או הציץ פעמים רבות לחדר וראה בדיוק מה נעשה שם. אנו תקווה כי מסריו של בית המשפט בפרשה קשה זו, יהדהדו, ילמדו ויסייעו במניעת מקרים דומים בעתיד."

19.02.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.