צילום: דובר צה"ל

פרשת 'הקצין המתחזה' | פרסום ראשון: לא ננקטו צעדים משמעתיים נגד החיילים ששיתפו עימו פעולה

לרדיו דרום נודע כי האחראיים לכך ממשיכים להיות חלק מהמערכת. מדובר צה"ל נמסר: "הופקו לקחים מידיים לשמירה על ביטחון המידע"

מאת: אודי דוד בן דוד

בתחילת השבוע הותרו לפרסום חלק מפרטי החקירה של פרשת "הקצין המתחזה" שזעזעה את המערכת  הצבאית. מידע שהגיע למערכת רדיו דרום העלה כי למרות החקירה שהעלתה סימני שאלה רבים על התנהלות גורמים רבים בפיקוד דרום, לא ננקטו שום צעדים משמעתיים נגד הקצינים ששיתפו פעולה עם האזרח המתחזה שמואשם בריגול חמור.

מהפרטים שאנו יכולים לפרסם נכון לעכשיו, ניתן לספר שהאזרח הצליח ליצור קשר עם עוזר של קצין מודיעין בפיקוד דרום בדרגה בכירה, והשניים סייעו לו לחבור לגורמים נוספים בפיקוד. 

מאותו רגע, האזרח נחשף לחומרים בדרגת סיווג גבוהה, זאת למרות שאיש לא העביר אותו תשאול לפני כן ואת החומרים שהצליח להשיג הוא העביר לגורם אחר. 

בכתב האישום שהוגש נגדו אחד הסעיפים מדבר על ריגול חמור, ולמרות זאת, בצה"ל יש מי שמתייחסים לכך בקלות ראש והאחראיים לכך יצאו מהפרשה מבלי שיינקטו כנגדם צעדים משמעתיים כלשהם ולמעשה הם ממשיכים להיות חלק מהמערכה גם בימים אלו. 

נזכיר שמנגד, בצה"ל פעלו במהירות נגד חיילים שהעזו להגיד שמע ישראל במהלך פעילות מבצעית, והשעו אותם, אולם עבירת ריגול חמורה בשלב זה עדיין לא סיפקה תוצאות ברורות. 

מדובר צה"ל נמסר: "מדובר באירוע חמור מאוד בגינו נפתחה חקירה משותפת של השב"כ, משטרת ישראל והמשטרה הצבאית החוקרת. בעקבות החקירה הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. במקביל לחקירה, התקיים תחקיר בצה"ל והופקו לקחים מידיים לשמירה על ביטחון מידע ומניעת הישנותם של אירועים מסוג זה".

14.02.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.