צילום פרטי

"אני לא שולחת את הילדים ללימודים, מבחינתי שישבו בבית": הורים באופקים זועמים על ליקויים בטיחותיים בבית ספר בעיר

לאחר שלפני המלחמה הובטח להורים כי יעברו לבית ספר חדש, הורים לילדים במורשת ישורון חוששים מהליקויים. ממנהל החינוך באופקים נמסר: "בית הספר קיבל אישורי בטיחות והפעלה והוא לא בסכנת קריסה"

מאת: דור יחזקאלי

המצב הביטחוני המורכב גורם להורי תלמידים ברחבי הדרום להיות מודאגים פי כמה בתקופה הזו, כאשר החשש הגבוה ביותר הוא מירי רקטות שעלול לפגוע במוסדות לימודים בערים השונות.

הליקויים בבית הספר. ההורים לא מוכנים לשלוח את הילדים לשם

הורים לילדים בבית ספר ממלכתי דתי באופקים שמוטרדים ומודאגים מהמצב, פנו למערכת רדיו דרום בנוגע לכך שילדיהם הונחו לאחרונה לחזור ללמוד במבנה שממנו עברו בתחילת הלחימה, לאחר שהוסבר כי קיימים פערים בנושא בטיחות.

בדו"ח שנכתב על ידי יועץ בטיחות ששכרו ההורים, מצוין כי קיימים ליקויים בגרם המדרגות שמוביל למקלט, אשר עלול לגרום לסכנה ממשית וברורה לחיי אדם. בדו"ח מצוין עוד כי חלק מהמעקים שבמדרגות מנותקים ומהווים סכנה לנפילה ופציעה.

לטענת ההורים, גורמים בבית הספר הסבירו כי במקרה של אזעקה, על הילדים יהיה להגיע לאזור המסדרון, לשכב על הרצפה ולשים ידיים על הראש, כחלק ממצב ההתגוננות "הכי מוגן שיש" שמציין פקע"ר.

הליקויים בבית הספר. "פקע"ר אמר שהמקום לא בטיחותי"

יש לציין כי גורמים בעיריית אופקים הדגישו בפני מערכת רדיו דרום כי הליקויים יתוקנו ויינתן מענה הולם ללמידה מהבית לילדים אשר יישארו בבתיהם, תוך שהם מדגישים כי ההחלטות התקבלו לאחר אישור של גורמים רלוונטיים כמו פיקוד העורף.

אושרית קורס, אמא ל-2 ילדים בבית הספר סיפרה: "התקבלה החלטה לחזור למבנה הישן למרות שבתחילת המלחמה פקע"ר עצמו אמר שהמבנה לא בטיחותי והמקלטים בצורה מזעזעת. לפני שבוע וחצי אמרו לנו שיש אישור מהנדס ושכל הליקויים טופלו. הבנו שהדיון הוא לא האם לחזור למבנה הישן או לא, אלא שנקבע מראש שחוזרים בניגוד לדעתנו. ביקשתי מסמך שמאשר את זה שהגורמים הרלוונטיים אישרו לחזור, ולא קיבלתי דבר עד כה. אני אישית הייתי שם אתמול עם מהנדס מטעמנו, וחוץ מקצת צבע במקלטים שום ליקוי לא תוקן. המהנדס הוציא דו"ח וציין שלהמלצתו, עד שהליקויים ברמת 0.1 לא מתוקנים, לא להחזיר אף אחד למבנה הזה. שלחנו את הדו"ח לגורמים השונים, ואף אחד לא הגיב לנו עד עכשיו. לטענתם, הכל יתוקן עד מחר ואני מתקשה להאמין שזה יקרה. זה לא רק המקלט שהוא לא תקין, אלא גם למשל המעקים שבעזרתם אמורים הילדים לרדת למטה ולהתמגן, הם יוצאים מהמקום. ממה שאמרו לנו, מלכתחילה המעבר היה בגלל המלצת פקע"ר, וכרגע נאמר שאפשר לחזור, ובמידה ותהיה אזעקה אז לא צריך לרדת למקלט, מספיק לרדת למטה לקומה התחתונה של המבנה ולשים ידיים על הראש. אמרתי למנהל שיש קרמיקות במבנה התחתון, חלילה הקרמיקה תעוף על הילדים במקרה של פגיעת רקטה באזור. זה לא מקובל עליי, אני אמא לילדים חרדתיים שטפלו בחוסן. אני לא שולחת את הילדים שלי לבית הספר, מבחינתי שישבו בבית, אני לא מתביישת להגיד שהילדים שלי פוחדים ושאני פוחדת בתור אמא. אני מצפה שימצאו להם חלופה אחרת, אם לא במבנה שנמצאים בו היום, במבנה אחר. הדרום תחת רקטות 20 שנים, איפה הייתם עד עכשיו? אני מאוד מאוכזבת מכולם, מרגיש שהפקירו את הילדים שלנו".

הירידה למקלט. מה הילדים יעשו במקרה של אזעקות?

סיוון הלל סליק, אמא לתלמידה בכיתה א' שיתפה: "כשהגענו ליום החשיפה מאוד התרשמתי מצוות המורים ורמת הלימודים, אבל המבנה היה מאוד מיושן. בסוף מה שהכריע את הכף זה שאמרו שבקרוב עוברים למבנה חדש, זה היה עוד לפני הלחימה אז אמרתי שנוכל לספוג את התקופה הזו. לא היה לי מושג שמצב המקלטים כזה מוזנח ובעייתי. לאחר ה-7.10 נחשפנו למצב, והמנהל הוציא הודעה שבה נכתב כי לא אישרו להנהלה לנהל לימודים במבנה בית הספר בגלל שהוא מסוכן והירידה למקלט מסכנת את הילדים. העבירו אותנו לבית ספר אחד, ולאחר מכן לאחד אחר תוך שביצעו התאמות. עם הזמן עלו תלונות בנוגע לרמת הלימודים, המורים העלו טענות בנוגע לתנאים וכל התהליך של הקליטה היה נראה כאילו אין חשיבה מאחוריו. לפני שבוע ההנהלה קיימה ישיבה עם נציגות הורים ובה הודיעה שחוזרים הביתה, בלי לשאול אותנו הנחיתו את זה. התקוממנו ולא הבנו איך עושים את זה אם שום דבר לא השתנה מאז. אני מרגישה שאכפת לגורמים השונים מהנוחות שלהם, יותר מאשר בטיחות הילדים. לי אין בעיה שהילדה שלי תצטופף בכיתה אבל תהיה במקום בטוח, אם לוקחים אותה לבית ספר במקום לא בטוח, אני לא יכולה להגיע לעבודה בשקט. אני לא שולחת את הילדה כי הילדה שלי חשובה לי, לא מוכנה לקחת את הסיכון שיקרה משהו, ייפול טיל ויקרה אסון. הציעו לנו שהילדים יהיו במסדרון שבמבנה וישימו ידיים על הראש. זה זלזול ברמה שאני לא חושבת שהם היו נותנים לילדים שלהם להיות בסיטואציה דומה. אני לא מתכוונת לשלוח אותה למבנה הישן ואני חושבת שיש עוד הורים שחושבים כמוני. אנחנו רוצים לראות את כל הליקויים מטופלים, לא צריך לעבור מבעיה לבעיה, אלא לחפש פתרון יצירתי לבעיה הקיימת. במידה וכל הליקויים יטופלו, אחזיר את הבת שלי לבית הספר".

שיר חיון, אמא לילדה בכיתה א' שוחחה עם רדיו דרום: "אני פשוט מזועזעת מכל ההתנהלות ולא מתכוונת לשלוח אותה למקום שמסכן את החיים שלה. אני חושבת שההנהלה ממש לא בסדר, הילדים הם במקום הראשון והבטיחות שלהם היא מעל הכל, במיוחד במצב הנוכחי של המלחמה. הלכתי עם המהנדס מטעמנו לבית הספר, ופשוט היינו בהלם, איך ייתכן שב-2024 קיים בית ספר כזה. אני חושבת שאחרי ההפגזות של צה"ל בעזה, בתי הספר נראים יותר טוב מהמבנה הזה. אני גרה פה שנה, וממש שוקלת לחזור בחזרה לבאר שבע למרות שבניתי פה בית. באשר לכך שהורו לילדים להשתטח על הרצפה ולשים ידיים על הראש, אני רוצה להגיד שלא אשלח את הילדה שלי לשם. היא לא תשים את הידיים על הראש במבנה שכל הכיתה מלאה בחלונות והוא מתפורר. חס וחלילה אם נופל טיל ליד, כל הילדים הולכים והמבנה גם ייפול לפי דעתי. אני בהלם מכך שלא מגיבים לנו לדוח המהנדס ששלחנו, אני לא מוכנה להחזיר את הילדה למקום שמסכן את חייה כל עוד היא נשארת במבנה הישן. אני רוצה שיישארו באותו מקום שבו הם נמצאים, עד שיעברו למבנה החדש שבונים כרגע וראש העיר הבטיח שיהיה מוכן ב-1.3, שאגב עברתי שם וזה ממש לא נראה לקראת סיום".

ממנהל החינוך באופקים נמסר בתגובה: "מורשת ישורון הוא אחד מבתי הספר הוותיקים באופקים. עם חזרת מערכת החינוך לפעילות לאחר אירועי 7 באוקטובר, ועל דעת מנהלי בתי הספר וההורים, הועתקה פעילותו לבית הספר גוונים, אף על פי שהוראות פיקוד העורף קבעו כי ניתן היה להפעילו בנוהל "הכי מוגן שיש". לאחרונה, פנו חלק מהורי התלמידים להנהלת בית הספר בבקשה להחזיר את פעילות בית הספר למיקומו המקורי, בהתאם להנחיות פיקוד העורף. חלק מההורים התנגדו, ומפקחי משרד החינוך הכריעו בנושא וקבעו כי בית הספר יחזור לפעילות במתחם מורשת ישורון המקורי. נציין כי בכל מקרה קיבל בית הספר בתחילת השנה אישורי בטיחות והפעלה ממשרד החינוך, וכי בזמן ההפסקה הזמנית מפעילות, הזמינה העירייה יועץ בטיחות, שאישר את חזרת בית הספר לפעילות מחודשת בכפוף לתיקונים קלים, שיבוצעו ע"י העירייה טרם חזרת הילדים. בית הספר מורשת ישורון הוא חלק מפרויקט ההתחדשות העירונית של העיר, ומיועד לפינוי בינוי. בית הספר אינו בסכנת קריסה, אלא נכלל בתכנית ההתחדשות העירונית. בכל מקרה מדובר על פעילות לתקופה קצרה של כחודש וחצי בלבד עד שיועתק בשעה טובה למיקומו החדש והחדשני".

ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר: "תחזוקת מוסד החינוך, לרבות תחום ההנדסה ובטיחות המבנה, הנה באחריות הרשות המקומית. בתוך כך, בדיקתנו מול עיריית אופקים העלתה כי הלימודים במבנה הוותיק יתקיימו לאחר קבלת כל היתרי הביטחון והבטיחות הנדרשים. תוך שבועות ספורים צפוי בית הספר להעתיק את פעילותו למבנה החדש המוקם בימים אלה לרווחת התלמידים והצוות. יצוין כי החלופות לקיום הלמידה במוסדות אחרים בעיר לא צלחו מסיבות שונות, לפיכך הוחלט להחזיר את הלימודים למבנה הוותיק".

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: "לאחר בדיקה של מהנדס מטעם פיקוד העורף, נמצאו במקלט בית הספר מספר ליקויים, אשר הועברו בדו״ח מפורט לרשות המקומית. נציין שעל פי מדיניות ההתגוננות, ניתן לקיים פעילויות חינוכיות בעיר אופקים באופן מלא. בעת השמע התרעה ובהעדר מרחב מוגן תקני, יש לפעול על פי עקרון הכי מוגן שיש".

24.01.2024
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.