צילום: בתאל אלון

נושם לרווחה: אריה שיף נידון לעבודות שירות ולא ייכנס לכלא

בית המשפט גזר את עונשו של שיף שירה בפורץ שניסה לגנוב את רכבו. שיף: "שמח שזה נגמר, אך מצטער על הטרגדיה"

מאת: בתאל אלון

אריה שיף יכול לנשום לרווחה. בית המשפט גזר עליו תשעה חודשי עבודות שירות והוא לא ייכנס לכלא. כזכור, שיף ירה למוות בפורץ שניסה לגנוב את רכבו לפני כשנה והורשע בהמתה והיום (שלישי) החליט בית המשפט לא להכניס אותו לכלא. שיף יחל לרצות את עונשו ב1 לדצמבר. בנוסף, גזר עליו בית המשפט פיצוי כספי למשפחת המנוח בגובה של עשרת אלפים שקלים.

"אני שמח שזה נגמר ומאוד עצוב על הטרגדיה", הגיב אריה שיף בקצרה, "האירוע לא היה מתוכנן ואני מצטער ושמח שזה נגמר".

עו"ד ששי גז, פרקליטו של אריה שיף הוסיף: "אנחנו עצובים על התוצאה אבל היינו מאוד קרובים לסייג של ההגנה העצמית. אני שמח שבית המשפט גזר עליו תשעה עבודות שירות וזה העונש הראוי למקרה הזה כי הוא הרגיש מאוד מאוים".

נשיאת בית המשפט רויטל יפה כ"ץ אמרה במתן גזר הדין כי "יש להבין את תחושות המצוקה, הפחד והחרדה האמיתיים שהנאשם חש כשראה את הפורצים בקרבתו ובקרבת המקום בו שהתה אשתו, תחושות שמבחינתו חייבו, ואף הצדיקו, תגובה מהירה, גם אם הן הביאו אותו לפעול באופן החורג מן הסביר. לתחושות אלה יש לתת משקל של ממש בעת גזירת העונש."

עוד הוסיפה הנשיאה וחידדה כי "הנאשם נגרר לאירוע שלא יזם ולא תכנן, דבר שנעשה דווקא על ידי המנוח ושותפיו. הנאשם עמד לבדו, בשעת לילה מאוחרת, מול המנוח ושותפיו – כולם רעולי פנים, שדי בחזותם כדי להטיל אימה ופחד. החשש שמא יפגעו בו וברעייתו, כדי שיתאפשר להם לממש כוונתם לגנוב את רכבו - היה סביר."

הנשיאה חתמה את דבריה ואמרה: "מדיניות הענישה בעבירות דוגמת זו בה הורשע הנאשם, משתנה ממקרה למקרה, כאשר גם הצדדים לא מצאו מקרה דומה, בו מעשה ההמתה נעשה בקרבה כה צמודה לסייג של הגנת בית מגורים. לטעמי, ומבלי להקל ראש בתוצאה הקשה של מעשי הנאשם, הקרבה לסייג ונסיבותיו האישיות המיוחדות והחריגות של הנאשם, האיש הערכי, ששנים תרם למדינה כמעט בכל דרך אפשרית, ששכל בן, ואשר נקלע לאירוע שלא מרצונו, מחייבים הקלה של ממש בעונשו וזאת בדמות ענישה אשר תרוצה בדרך של עבודות שירות."

עוד לפני גזר הדין נרשם עימות מחוץ לבית המשפט בבאר שבע בין חבר הכנסת איתמר בן גביר לבין קרוב משפחת אלאטראש, עימאד אבו שארם. קרוב המשפחה הטיח בפני בן גביר "אתה לא בעל הבית" וכינה אותו גזען. בן גביר השיב לו שהנגב מופקר, ושהגיע הזמן לשים לזה סוף.

בן גביר אמר בראיון ל'רדיו דרום' לאחר מתן גזר הדין כי "אריה שיף הוא גיבור ישראל, הוא לא היה צריך לקבל עבודות שירות ולא היה צריך לעמוד כאן למשפט. כמובן שאני מאוד שמח כי האלטרנטיבה הייתה יכולה להיות הרבה יותר גרועה, אבל עדיין אני חושב שעצם הגשת כתב האישום, עצם ניהול המשפט נגד יהודי שנתן ותרם כל כך ושבעיקר הגן על עצמו, על החיים שלו, השופטת דיברה על הפחד והחרדה, היה צריך להיות לזה משקל בזה שהפרקליטות לא הייתה מגישה כתב אישום, אבל עדיין אנחנו שמחים שזה מסתיים כך."

09.11.2021
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.