צילום: איליה מלינקוב

בעקבות לחצים של עמותת "בצלמו": תיאטרון הפרינג' ביטל את ההצגה "אינסטינקט בסיסי"

בתגובה איגוד במאי התיאטרון החליט לבטל את ההצגות הקרובות בפרינג' שם מסרו: "תצא הודעה מסודרת כשנחליט שזה נכון"

מאת: ארנולד נטייב ולאה סולומון-יהושע

בעקבות לחצים שהופעלו מעמותת "בצלמו", החליט תיאטרון הפרינג' בבאר שבע לבטל את ההצגות שתוכננו לתקופה הקרובה ואחת מהן היא "אינסטינקט בסיסי" של יעל טל, ענת דרימר ונעמה רדלר.

מאיגוד במאי התיאטרון (בת"י) נמסר: "תיאטרון החוצה את הקווים מחופש לחושך אינו תיאטרון. אנו בת"י, אי"ב, ואיגוד הכוריאוגרפים לתיאטרון לא נעמוד מנגד בזמן שהפחדות ואיומים על חברנו מכופפים תיאטראות וסותמים פיות. מתיאטרון המכנה את עצמו "פרינג" אנו מצפים לחוט שדרה ערכי. תיאטרון המפחד לשמור על חופש הביטוי אינו תיאטרון ובטח שאינו "פרינג'". אם הטיעון הערכי אינו מספק, נשתמש בטיעונו של גליק עצמו: זהו תיאטרון נתמך הפועל מהמיסים של כולנו ועל כן עליו לתת במה לכלל הדעות".

עוד נכתב כי: "הארגונים בת"י, אי"ב ואיגוד הכוריאוגרפים לתיאטרון דורשים בזאת מפרינג' באר שבע להחזיר את ההצגה שבוטלה לבמה. במידה וההצגה לא תוחזר לבמה, נאלץ להחרים את התיאטרון, ולהפסיק להופיע בו, מאחר ומקום בו מושתקים יוצרים, הוא מקום שאינו ראוי להצגות ולקהל. שי גליק בוחר לתקוף במשך שנים את התיאטרון הישראלי בנסיונותיו לצנזר, להפחיד ולהוציא מהקשרן יצירות. מדובר באדם שעושה את הונו הפוליטי מהפצת שקרים, שנאה ופחד. יש מקום לכל הדעות הפוליטיות ויש מקום לבטא אותן בדרכים חוקיות, ללא הפעלת אלימות מילולית או פיזית. זו מהות חופש הביטוי".

בתגובה איגוד במאי התאטרון בישראל ושח״ם החליטו להחרים את תיאטרון הפרינג׳ בבאר שבע ולבטל את כל ההופעות הקרובות כמו נס ציונה, שייקספיר בחווה הסינית, חושים, מנחם יוצא למלחמה.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: מצער ומקומם שארגון במאי התיאטרון בישראל חבר לתנועת החרם העולמית ובוחר להחרים את תושבי הפריפריה רק כי הם מתנגדים לשוברים שתיקה. מדובר בהחלטה הזוייה ואומללה שמוכיחה כמה עולם "התרבות" מנותק מאזרחי ישראל. אנחנו מחזקים את התיאטרון שלא נכנע לטרור והחרם וקוראים לשר התרבות חילי טרופר להבהיר בצורה ברורה וחד משמעית שכל גוף שיחרים את תושבי מדינת ישראל לא יקבל שקל ממשלתי. בד בבד אנחנו פועלים ביחד עם תושבי העיר לחזק את המקום ולקיים הופעות ולרכוש מנויים וקוראים לציבור הבאר שבעי לחזק ולגבות את התיאטרון מול גל השנאה החרם וההסתה".

מתיאטרון הפרינג' נמסר בתגובה: "תצא הודעה מסודרת כשנחליט שזה נכון". 

22.06.2022
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.