צילום: בן בודה

בגלל שוחד והפרת אמונים: בכירים בעיריית אשדוד לשעבר נשלחו לתקופות מאסר ארוכות

בית המשפט המחוזי בב"ש גזר חמש שנות מאסר על עמרם כנפו ושש שנים ליצחק דרי

 מאת: אודי דוד בן דוד

11 שנים אחרי שנעצרו בגין עבירות שוחד והפרת אמונים, היום (שלישי) ניתן גזר הדין בעניינם של עמרם כנפו ויצחק דרי ששימשו בעבר בכירים בעיריית אשדוד. כנפו נשפט לחמש שנות מאסר ודרי נשפט לשש שנות מאסר.

באשדוד היתה תכנית בעבר להקמת בית החלמה ליולדות אולם במקום זה, תושבים בעיר ניסו להבין איך הוחלט לפתע להקים בנייני מגורים נוספים ולאחר המעצרים החלו להתברר פרטים בעיר אשדוד שכבר אז יועדה להיות עיר גדולה בישראל, על כל המשתמע מכך.

בפרוטקול גזר הדין היום עולה כי "כתב האישום שבעובדותיו הורשעו הנאשמים עניינו פרשות שחיתות בעיר אשדוד שתחילתן בשנות ה-2000 וסופן בשנת 2011. נסיבות ביצוע העבירות פורטו באריכות בהכרעת הדין מיום 24.2.22."

במסגרת האישום הראשון, נקבע על ידי בית המשפט כי כנפו ויחיאל אבו, קבלן אשדודי, סיכמו ביניהם במהלך שנת 2004 כי כנפו ידאג לשנות את ייעוד הקרקע מ"בית החלמה ליולדות" למגורים וזאת בתמורה לכך שלאחר שתתקבל המלצת הוועדה המקומית לשינוי ייעוד, תינתן לכנפו אופציה לרכישת הקרקע תמורת סכום של 2.1 מיליון ₪. נקבע כי הסכום הזה שהוצע לכנפו כ"אופציה", נמוך משמעותית משווי המגרש לאחר שינוי הייעוד למגורים. "

עוד נכתב בכתב האישום כי כנפו פעל לשינוי הייעוד מבלי לערב את הגורמים השונים בדבר האינטרס האישי שיש לו בעסקה תוך יצירת מצג שווא כלפי הוועדה ולפיה אדם אחר בשם צבי שידלובסקי הוא זה שפועל כרוכש הקרקע אך לבסוף זה לא יצא לפועל מאחד מהקרקע נמכרה לקבלן אחר בשם יצחק אטיאס. 

בעקבות הדברים, הורשע כנפו בעבירה של לקיחת שוחד באישום הראשון ובאישום השני, נקבע על ידי בית המשפט כי חרף ניגוד העניינים בו היה מצוי בשל המפורט באישום הראשון, הוא המשיך לדון בבקשותיו של יחיאל אבו שהובאו לדיון בוועדה המקומית, מבלי לדווח על היותו בניגוד עניינים ומבלי שפעל לנטרלו. 

בנוסף כנפו נאשם כי קיבל שוחד בסך 80,000 ₪ עבור קידום פרויקט "מגדלי נוף" והיה מעורב בקידום הפרויקט על ידי כך שנתן ייעוץ "לא פורמלי" ליזמים תוך שהוא שותף פעיל בועדות ומאשר תוספות שונות לקבלן.

יצחק דרי, בתחילת שנות ה 2000 ערך הסכם עם זיוה כהן לפיו הוא יקדם פרויקטים שונים עבורה פרוייקטים שונים ובכללם פרויקט "מבוא אשדוד" וזאת עבור תמורה התלויה בהצלחתו, כשהתמורה שהוא מקבל הייתה אופציה לרכוש מחצית מחלקה של זיוה כהן בפרויקט במחיר עלות וזאת למרות שהוא חבר בוועדות עירייה העוסקות בכך וחלק מהכספים שהועברו לו הגיעו גם לידיו של כנפו באחד התיקים הגדולים שמראים את גודל השחיתות.

עורכי הדין של השניים סירבו להתייחס.

21.06.2022
'
--:--
--:--
שגיאה בטעינת מדיה: לא ניתן היה לנגן את השידור.